PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Będzie zespół śledczy ws. działek na Saskiej Kępie

  • PAP/EM    29 marca 2017 - 17:26
Warszawa: Będzie zespół śledczy ws. działek na Saskiej Kępie
Śledztwo ws. działek na Saskiej Kępie wszczęto w styczniu br. z zawiadomienia stołecznego radnego Jana Śpiewaka (fot. pixabay)

Tarnobrzeska prokuratura powoła zespół z udziałem ABW i policji do sprawy podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez stołecznych urzędników i przejęcia działek na Saskiej Kępie przez reaktywowaną spółkę.
• Śledztwo ws. domniemanego przyjęcia korzyści majątkowej przez stołecznych urzędników ws. planu zagospodarowania działek na Saskiej Kępie oraz ws. reaktywacji spółki "Nowe Dzielnice" zostało przeniesione do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

• Do śledztwa w tarnobrzeskiej prokuraturze ma zostać wkrótce powołany kilkuosobowy zespół śledczy.

• Obecnie tarnobrzescy prokuratorzy analizują m.in. dowody dotyczące przejęcia nieruchomości przy ul. Kinowej, Al. Waszyngtona i Al. Stanów Zjednoczonych. Postanowiono też uzupełnić materiał dowodowy.

Pod koniec lutego Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu - decyzją Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego - przejęła to śledztwo od Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak uzasadniano, tarnobrzescy śledczy mają doświadczenie w sprawach dotyczących przejmowania nieruchomości przez spółki reaktywowane w tym celu; kilka lat temu ta prokuratura prowadziła sprawę reaktywacji przedwojennej spółki Giesche, przejmującej nieruchomości na terenie Śląska. Śledztwo zakończyło się aktem oskarżenia.

Akta sprawy dotyczącej stołecznych nieruchomości i urzędników liczą ponad 70 tomów. W ocenie rzecznika tarnobrzeskiej prokuratury Andrzeja Dubiela, zapoznawanie się z nimi potrwa co najmniej do połowy maja. "Nie można wykluczyć też, że zajmie to znacznie więcej czasu, bo materiał dowodowy jest naprawdę obszerny" - dodał.

Jak ujawnił, do tego śledztwa w tarnobrzeskiej prokuraturze ma zostać wkrótce powołany kilkuosobowy zespół śledczy. Utworzą go prokuratorzy z Tarnobrzegu, funkcjonariusze ABW w Rzeszowa i Warszawy oraz stołecznej policji.

Według rzecznika, obecnie tarnobrzescy prokuratorzy analizują m.in. dowody dotyczące przejęcia nieruchomości przy ul. Kinowej, Al. Waszyngtona i Al. Stanów Zjednoczonych. Postanowiono też uzupełnić materiał dowodowy: gromadzone są różne dokumenty, odpisy decyzji administracyjnych i wyciągi z KRS. Przesłuchiwanie świadków, zarówno dotychczasowych jak i - w razie konieczności - nowych, rozpocznie się dopiero po przeanalizowaniu zgromadzonych dowodów - dodał prok. Dubiel.

Jak przypomniał, w śledztwie badane są dwa wątki: proces przejmowania warszawskich nieruchomości na Saskiej Kępie przez reaktywowaną spółkę "Nowe Dzielnice" i rzekome przyjęcie korzyści majątkowych przez urzędników z Warszawy.

Śledztwo ws. działek na Saskiej Kępie wszczęto w styczniu br. z zawiadomienia stołecznego radnego Jana Śpiewaka, ówczesnego lidera stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Dotyczy ono próby przejęcia 32 ha nieruchomości na Saskiej Kępie, na której jeden z deweloperów chciał wybudować nową dzielnicę mieszkaniową. Według Śpiewaka administracja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz miała podejmować kroki w celu przekazania terenu deweloperowi i wówczas - jak podejrzewa stowarzyszenie - mogło dojść do wręczenia korzyści w wysokości 2,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.