PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Bulwary nad Wisłą. Trudne początki spektakularnej inwestycji

  • KDS    16 lutego 2018 - 19:58
Warszawa. Bulwary nad Wisłą. Trudne początki spektakularnej inwestycji
Pierwsze plaże nad Wisłą w Warszawie pojawiły się w 2010 roku. (fot.um.warszawa.pl)

Umiejętność skutecznego prowadzenia dialogu z mieszkańcami. Przekazania im, że dla miasta każda strona, której dotyczy inwestycja, jest tak samo ważna. Takich rzeczy samorządowców ze stolicy nauczyła budowa bulwarów nad Wisłą. Jak przyznaje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, początki uznawanej dziś za jedną z najlepszych inwestycji rozciągających się nad wodą, do łatwych nie należały.
W Warszawie pierwsze plaże nad Wisłą pojawiły się w 2010 roku. Jak przyznaje Olszewski, wraz z otwarciem się miasta na rzekę, pojawiła się też lawina skarg od mieszkańców dzielnic sąsiadujących z Wisłą, którzy uskarżali się na hałas. Podnosili problem, że miasto o nich nie dba. 

- Władze miasta, które dostają tak mocny sygnał mają bardzo twardy orzech do zgryzienia. Zdawaliśmy sobie sprawę, że udostępniamy pewnej grupie mieszkańców nową przestrzeń publiczną, ale z drugiej strony tym mieszkańcom, którzy do tej pory mieli święty spokój wprowadziliśmy tłumy ludzi - opowiada Olszewski. 

Czytaj więcej: PKB, płace, praca w Warszawie: Polska stolica lepsza od Pragi, Rzymu czy Berlina

Efektem tych trudnych początków jest bezcenne doświadczenie, jakie zdobyli samorządowcy w kwestii prowadzenia dialogu z mieszkańcami w taki sposób, by wiedzieli oni, że miasto dba także o ich komfort. - Doprowadziliśmy do sytuacji, gdy każda ze stron „konfliktu” usiadła przy jednym stole i zaczęła ze sobą rozmawiać. Kluby, które działały przy Wiśle zawiązały specjalną komisję, która sama nakładała na siebie ograniczenia związane z funkcjonowaniem - opowiada Olszewski.

Jak dodaje, miasto zdecydowało się przeprowadzać pomiary hałasu, które miały dokładnie określić, w których miejscach można ulokować obiekty gastronomiczne, a gdzie hałas po w Wiśle mocno się roznosił. Co ważne, badania były na tyle szczegółowe, że wskazywały nawet jak powinny być rozmieszczone głośniki w klubach. 

- Zawsze, kiedy robiliśmy pomiary hałasu, był z nami przedstawiciel koalicji „Ciszej proszę” po to, żeby pokazać w transparentny sposób, że władze miasta mają podwójną rolę. Nie jest nią wyłącznie stymulowanie życia w mieście i budowanie gospodarki wolnego czasu, ale też zapobiegania negatywnym skutkom tych działań - podkreśla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.