PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa chce nadrobić stracone lata

  • PAP    17 czerwca 2010 - 16:30

Jest już ostateczny projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zdaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, powstawanie gmachu to część procesu "nadrabiania zaległości sprzed 50 - 60 lat".
Muzealna sala wystawowa o powierzchni 4 tys. metrów kw., nowoczesna sala teatralna TR Warszawa, podziemne garderoby dla aktorów, biblioteka z widokiem na Pałac Kultury i Nauki, restauracje i księgarnia znajdą się w gmachu.

Ostateczną wersję projektu Muzeum, które swoją siedzibę dzielić będzie z teatrem Grzegorza Jarzyny, zaprezentował w czwartek szwajcarski architekt Christian Kerez.

- Po długim czasie rozmów, negocjacji i pracy projektowych dochodzimy do momentu, w którym wszystko jest ostatecznie ustalone. Zbliżamy się do etapu najistotniejszego - faktycznego budowania - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

W jego opinii, powstawanie gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w stolicy to część procesu "nadrabiania zaległości sprzed 50 - 60 lat". - Ostatnie nowe obiekty adresowane do kultury powstawały de facto w okresie międzywojennym, a później były to prawie wyłącznie adaptacje - ocenił minister.

Muzeum stanie w sercu miasta, obok Pałacu Kultury i Nauki, na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Jak zapewniał podczas czwartkowej prezentacji Christian Kerez, do budynku będzie można dostać się z każdej strony. Na potrzeby Muzeum Kerez zaprojektował wielką halę wystawową oraz mniejsze sale do prezentacji zbiorów muzeów i wystaw czasowych. W gmachu ma znaleźć się także siedziba TR Warszawa, sala prób, scena, garderoby dla aktorów teatru, które zostaną umieszczone w podziemiach budynku. W holu gmachu, na parterze, znajdą się szerokie, monumentalne schody prowadzące na wyższe kondygnacje budynku. Goście będą mogli skorzystać z biblioteki, księgarni, restauracji, kafeterii, parkingu.

- Budynek daje niezwykłe możliwości; to przedsięwzięcie pionierskie ze względu na skalę, lokalizację (...) Mam nadzieję, że ten gmach pozwoli ogromnej liczbie osób, mieszkańców Warszawy i osobom przyjezdnym, uczestniczyć w kulturze współczesnej (...). Ze względu na swoją skalę to Muzeum jest w stanie przyjąć od 800 tysięcy do miliona widzów rocznie - podkreśliła dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Joanna Mytkowska.

Zastępca dyrektora naczelnego TR Warszawa Tomasz Janowski zwrócił uwagę, że gmach Muzeum będzie miejscem otwartym i interdyscyplinarnym. - Wiele imprez o różnym charakterze - koncerty, wystawy, spektakle - będzie mogło dziać się w tym samym czasie, na różnych poziomach budynku - mówił. Jak dodał, scena TR Warszawa będzie dostosowana do prezentowania nie tylko spektakli teatralnych, ale także koncertów czy oper.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walzt, pytana o to, ile ostatecznie będzie kosztować Muzeum Sztuki Nowoczesnej, odparła, że w wieloletnim planie inwestycyjnym wyznaczono na ten cel ponad 200 mln zł. - Zobaczymy czy to nam wystarczy, czy będzie to bardziej skomplikowane. Na razie jesteśmy na etapie projektu, potem będziemy robić kosztorys, a potem - ewentualnie - będziemy zwiększać kwotę, jeśli taka będzie potrzeba - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Zdrojewski zapowiedział wsparcie finansowe dla Muzeum. - Jeżeli pojawią się rezerwy, dodatkowe pieniądze z funduszy Unii Europejskiej, to muzeum może liczyć na nasze wsparcie - zapowiedział.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma zostać oddane do użytku w roku 2014.

Powołano je w kwietniu 2005 r. W lutym 2007 r. międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej wygrał Christian Kerez. We wrześniu 2008 r. władze miasta poinformowały Kereza o wstrzymaniu prac nad szczegółowym projektem architektonicznym Muzeum na czas nieokreślony, ponieważ nie było jeszcze wówczas wiążącej decyzji co do umieszczenia w budynku Muzeum TR Warszawa.

Kerez tłumaczył wówczas, że nie może zaprojektować teatru w muzeum, bo tego nie przewidywała umowa z miastem. Zwracał też uwagę, że jeżeli stołeczny ratusz chce, żeby teatr powstał w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to trzeba będzie zmienić cały projekt. W lutym 2009 roku Kerez poinformował, że wkomponowanie teatru w budynek Muzeum jest możliwe; prace projektowe nad budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej wznowiono.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.