Warszawa chce ułatwić życie pieszym

Chcemy zwiększyć rolę ruchu pieszego, ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się i wprowadzić jednolite standardy przy projektowaniu i budowie miejskiej infrastruktury. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie - informują władze Warszawy.
Warszawa chce ułatwić życie pieszym
Stolica stawia na poprawę jakości życia i zwiększy bezpieczeństwo pieszych. Fot. flickr.com/photos/yarwood

Ruch pieszy ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania stolicy, powinien być traktowany priorytetowo, szczególnie w centrum, a mieszkańcy nie powinni napotykać barier uniemożliwiających im korzystanie z ulic, placów czy utrudniających im dostęp do komunikacji miejskiej.

To główne założenia „Polityki tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju ruchu pieszego”, której przyjęcie pozwoli na poprawę jakości życia w stolicy i zwiększy bezpieczeństwo pieszych. W projekcie dokumentu znalazły się także jednolite standardy oraz wytyczne projektowania i wykonywania przestrzeni dla pieszych, tak aby była ona dostępna i przyjazna dla wszystkich, także osób niepełnosprawnych, starszych, rodziców z wózkami itp.

Warszawa likwiduje bariery architektoniczne

Od dwóch lat likwidowane są bariery architektoniczne ze specjalnie przeznaczonych na to pieniędzy. Wybierane są miejsca, gdzie bariery są uciążliwe, ale jednocześnie łatwe i szybkie do likwidacji, tak aby bez konieczności prowadzenia kosztownych prac uzyskać efekt – ułatwienie w poruszaniu się po mieście. To przede wszystkim zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki, brak pasów ostrzegawczych. Opracowane standardy i wytyczne będą jasną wskazówką dla projektantów, aby takie bariery już nie powstawały.

Konsultacje potrwają do 30 października 2015 r.

Zebrane uwagi w formie raportu zostaną umieszczone na stronie internetowej konsultacji. Ostateczna wersja dokumentu stanie się zarządzeniem prezydent Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE