PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Co z II linią metra? Miasto domaga się powołania zespołu kryzysowego

  • PAP/AT    20 kwietnia 2017 - 14:28
Warszawa: Co z II linią metra? Miasto domaga się powołania zespołu kryzysowego
Będę oczekiwać i żądać, żeby wojewoda razem z GINB powołali zespół kryzysowy, aby natychmiast, pilnie przy jednym stole wypracować dalszy tryb postępowania - powiedziała wiceprezydent Warszawy (fot.pixabay.com)

Uchylenie przez nadzór budowlany pozwolenia na budowę stacji metra na Woli, to decyzja absolutnie szokująca - powiedziała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
• 11 kwietnia Generalny Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował o uchyleniu pozwolenia na budowę stacji metra C6 Księcia Janusza na Woli.

• To decyzja absolutnie szokująca. Dokumenty przez dziewięć miesięcy sprawdzał wojewoda mazowiecki -  powiedziała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

• Domagamy się powołania przez wojewodę i nadzór budowlany zespołu kryzysowego - dodała.

W ten sposób odniosła się do decyzji Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 11 kwietnia o uchyleniu pozwolenia na budowę stacji metra C6 Księcia Janusza na Woli.

Kaznowska powiedziała, że do tej pory miasto nie otrzymało tej decyzji. Została ona natomiast 14 kwietnia przekazana do urzędu wojewódzkiego. Miasto o postanowieniu GINB dowiedziało się z mediów społecznościowych radnego PiS.

"Najważniejsza dla warszawiaków, największa w tej części Europy inwestycja samorządowa właśnie brutalnie została wstrzymana przez Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dla nas jest to decyzja absolutnie szokująca" - powiedziała wiceprezydent Warszawy na konferencji w stołecznym ratuszu. Jak dodała, GINB ma wątpliwości, czy prawidłowo złożono oświadczenia, co do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane?

"Chodzi o sześć działek, z ponad 62 tys. metrów kwadratowych działek na tą inwestycję GINB ma wątpliwości co do 1,9 tys. metrów kwadratowych. Działek, które nie wchodzą w bezpośredni obszar inwestycji, tzn. nie będzie tam wyjść, nie będzie tam wind, nie będzie tam szybów. Na tych działkach mieliśmy przełożyć infrastrukturę podziemną, myśmy ją przełożyli" - mówiła Kaznowska.

Podkreśliła, że w stosunku do tych działek "bezsprzecznie miasto miało prawo złożyć oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane". "GINB miał wątpliwości i na podstawie tych wątpliwości wstrzymał inwestycje za ponad 1 mld 100 mln złotych" - mówiła wiceprezydent stolicy.

Podkreśliła, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera "skrupulatnie" przez dziewięć miesięcy sprawdzał wniosek o pozwolenie na budowę i wszystkie załączniki. "Do tego stopnia skrupulatnie, że odpytywał prezesa Metra Warszawskiego Jerzego Lejka, czy on na pewno jest prezesem" - zaznaczyła Kaznowska. Oceniła, że GINB mając wątpliwości podważa przy okazji skrupulatność wojewody.

"Życzę wojewodzie obronienia swojej decyzji, bo to bardzo ważne również dla wojewody z powody kodeksu cywilnego. Wojewoda wie doskonale, co znaczy jeżeli on nie obroni swojej decyzji, ponieważ wojewoda nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności" - powiedziała Kaznowska.

Dodała, że urząd wojewódzki wydając pozwolenie na budowę stwierdził kompletność dokumentacji, a wojewoda wydając decyzję powołał się na ważny interes publiczny.

"W związku z tymi wątpliwościami, muszę zadać publicznie pytanie: czy nadzór budowlany reprezentuje interes społeczny i interes mieszkańców, czy interes handlarzy roszczeń?" - powiedział Kaznowska.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.