PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, Cytadela Muzeów: Prace przy bramie wjazdowej ruszą wiosną

  • PAP/AT    15 lutego 2016 - 19:39

• Pierwsze prace przy stworzeniu w murze Cytadeli Warszawskiej wjazdu do Cytadeli Muzeów zaplanowano na wiosnę.
• W kompleksie będą m.in. nowe siedziby Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.
• Całość ma być otwarta w listopadzie 2018 r.
W poniedziałek (15 lutego) na terenie Cytadeli odbyło się spotkanie poświęcone realizacji kompleksu, z udziałem m.in. sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury Jarosława Sellina i podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Fałkowskiego.

Docelowo tzw. Cytadela Muzeów będzie wielkim założeniem forteczno-parkowym. Na jej terenie znajdą się istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz projektowane nowe siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Na tych ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

W centralnej części kompleksu znajdzie się plac. Będzie to odtworzony historyczny Plac Gwardii. Zostanie on zlokalizowany na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Nowe muzea będą ten plac okalały. Od południa i północy zlokalizowane zostaną dwa pawilony, w których znajdą się wystawy Muzeum Wojska Polskiego. Centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

Wjazd do całego kompleksu muzealnego, jaki znajdzie się na terenie Cytadeli, zostanie ulokowany od strony Wisłostrady. "Zaprojektowano tam nową bramę wjazdową, ponieważ trzy istniejące obecnie nie mieszczą nie tylko większych pojazdów, ale nawet autokarów. Dlatego wspólnie z konserwatorem znaleźliśmy rozwiązanie, które nie naruszy struktury fortyfikacji i pozwoli na dostarczenie materiałów koniecznych podczas budowy, a także wprowadzenie w przyszłości zabytkowych cymeliów jak samoloty czy pojazdy, by stworzyć park ekspozycji plenerowej sprzętu" - mówił zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego ds. inwestycyjnych Dariusz Matlak.

Do wykonania nowej bramy wjazdowej mur Cytadeli zostanie częściowo rozebrany. "Jest on w takim stanie, że nie sposób zrobić pod nim tunelu, dlatego musimy go na czas budowy we fragmencie zdemontować. Później z tej historycznej cegły mur zostanie odbudowany" - zapewnił zastępca dyrektora.

"Prace przygotowawcze przy budowie planowanych obiektów muzealnych częściowo już się rozpoczęły jakiś czas temu. Teren przebadano też archeologicznie, co daje pewność, że będzie można bez zakłóceń prowadzić inwestycję. Wbicie pierwszej łopaty przy docelowych pracach planujemy na wiosnę - w kwietniu, maju. Zakładamy, że prace zaczniemy przy Wisłostradzie, przy budowie nowej bramy wjazdowej. W pierwszym etapie będzie wykonany przekop umożliwiający wjazd ciężkiego sprzętu budowlanego i zaopatrzenia w materiały. Na zakończenie inwestycji brama zastanie zabudowana stropem, a mur - odtworzony" - dodał Matlak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: