PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa dba o kanalizację

  • GK/www.um.warszawa.pl    9 listopada 2011 - 10:16
Warszawa dba o kanalizację

Rozkręca się budowa kolektora „W” w Wawrze. Kolektor umożliwi skanalizowanie olbrzymiej części dzielnicy.
W związku z rozpoczęciem kluczowych prac zamknięta zostanie ul. Zwoleńska, a następnie kolejny odcinek ul. Kadetów.

Kolektor, czyli rura o średnicy od 80 cm do 1,6 m, będzie biegł wzdłuż ulic: Zwoleńskiej, Trakt Lubelski, Kadetów i Nowozabielskiej (ulicy projektowanej pomiędzy ul. Kadetów a Stoczniowców). Do niego, po wykonaniu sieci kanałów w mniejszych ulicach, będą mogły podłączyć się wszystkie osiedla i domy z zachodniej części Wawra.

Choć kolektor jest budowany metodą mikrotunelingu, niezbędne jest wykonanie wykopów w kluczowych punktach. Wykopy powstają w miejscach, gdzie rozpoczyna się drążenie poszczególnych odcinków kolektora i tam, gdzie budowane są studnie kanalizacyjne. Także przyłącza do poszczególnych ulic i posesji wykonywane są w wykopach otwartych. Stąd konieczność zamykania fragmentów ulic.

Obecnie zamknięta jest ul. Kadetów pomiędzy projektowaną Nowozabielską a Poprawną. Zamknięcie następnego odcinka ul. Kadetów – od ul. Poprawnej do Traktu Lubelskiego – planowane jest na drugą połowę listopada. Od nocy z niedzieli na poniedziałek, z 6 na 7 listopada, zamknięty będzie fragment ul. Zwoleńskiej przy skrzyżowaniu z Rogatkową. Na tym etapie możliwy będzie dojazd ul. Zwoleńską od strony ul. Patriotów do skrzyżowania z ul. Rogatkową oraz od strony Traktu Lubelskiego do ul. Włodzickiej, ale bez możliwości skrętu w te ulice. Okoliczni mieszkańcy będą mogli objechać wyłączony z ruchu fragment ul. Zwoleńskiej przez ul. Celichowską. Objazd dla kierowców poruszających się pomiędzy ul. Patriotów a Traktem Lubelskim zostanie poprowadzony ul. Lucerny. W kolejnych etapach prac sukcesywnie wyłączany z ruchu będzie odcinek od ul. Rogatkowej do Traktu Lubelskiego.


Wykonawca będzie wyłączał z ruchu jezdnie odcinkami, utrzymując dojazd do posesji. Nie będzie możliwy przejazd „tranzytowy”, np. ulicą Zwoleńską od Traktu Lubelskiego do Patriotów. Prace na ul. Kadetów potrwają do kwietnia 2012 r., a na ul. Zwoleńskiej – do czerwca 2012 r. Wtedy rozpocznie się budowa kolektora w obrębie ul. Trakt Lubelski (odcinek Zwoleńska-Kadetów), która potrwa do października 2012 r.

Kolektor „W” na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji buduje firma Pol-Aqua S.A. Umowa została podpisana w lipcu 2011 r. i określa termin zakończenia prac na 31 grudnia 2012 r. Koszt inwestycji to ponad 72 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.