Warszawa dba o kanalizację

  • GK/www.um.warszawa.pl
  • 09-11-2011
  • drukuj
Rozkręca się budowa kolektora „W” w Wawrze. Kolektor umożliwi skanalizowanie olbrzymiej części dzielnicy.
Warszawa dba o kanalizację
W związku z rozpoczęciem kluczowych prac zamknięta zostanie ul. Zwoleńska, a następnie kolejny odcinek ul. Kadetów.

Kolektor, czyli rura o średnicy od 80 cm do 1,6 m, będzie biegł wzdłuż ulic: Zwoleńskiej, Trakt Lubelski, Kadetów i Nowozabielskiej (ulicy projektowanej pomiędzy ul. Kadetów a Stoczniowców). Do niego, po wykonaniu sieci kanałów w mniejszych ulicach, będą mogły podłączyć się wszystkie osiedla i domy z zachodniej części Wawra.

Choć kolektor jest budowany metodą mikrotunelingu, niezbędne jest wykonanie wykopów w kluczowych punktach. Wykopy powstają w miejscach, gdzie rozpoczyna się drążenie poszczególnych odcinków kolektora i tam, gdzie budowane są studnie kanalizacyjne. Także przyłącza do poszczególnych ulic i posesji wykonywane są w wykopach otwartych. Stąd konieczność zamykania fragmentów ulic.

Obecnie zamknięta jest ul. Kadetów pomiędzy projektowaną Nowozabielską a Poprawną. Zamknięcie następnego odcinka ul. Kadetów – od ul. Poprawnej do Traktu Lubelskiego – planowane jest na drugą połowę listopada. Od nocy z niedzieli na poniedziałek, z 6 na 7 listopada, zamknięty będzie fragment ul. Zwoleńskiej przy skrzyżowaniu z Rogatkową. Na tym etapie możliwy będzie dojazd ul. Zwoleńską od strony ul. Patriotów do skrzyżowania z ul. Rogatkową oraz od strony Traktu Lubelskiego do ul. Włodzickiej, ale bez możliwości skrętu w te ulice. Okoliczni mieszkańcy będą mogli objechać wyłączony z ruchu fragment ul. Zwoleńskiej przez ul. Celichowską. Objazd dla kierowców poruszających się pomiędzy ul. Patriotów a Traktem Lubelskim zostanie poprowadzony ul. Lucerny. W kolejnych etapach prac sukcesywnie wyłączany z ruchu będzie odcinek od ul. Rogatkowej do Traktu Lubelskiego.


Wykonawca będzie wyłączał z ruchu jezdnie odcinkami, utrzymując dojazd do posesji. Nie będzie możliwy przejazd „tranzytowy”, np. ulicą Zwoleńską od Traktu Lubelskiego do Patriotów. Prace na ul. Kadetów potrwają do kwietnia 2012 r., a na ul. Zwoleńskiej – do czerwca 2012 r. Wtedy rozpocznie się budowa kolektora w obrębie ul. Trakt Lubelski (odcinek Zwoleńska-Kadetów), która potrwa do października 2012 r.

Kolektor „W” na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji buduje firma Pol-Aqua S.A. Umowa została podpisana w lipcu 2011 r. i określa termin zakończenia prac na 31 grudnia 2012 r. Koszt inwestycji to ponad 72 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE