PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa europejską stolicą biznesu

  • bad    2 marca 2018 - 15:02
Warszawa europejską stolicą biznesu
Warszawa na trzecim miejscu europejskich miast przyjaznych biznesowi (Fot. Pixabay)

Warszawa to miasto wiodące w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Tak wynika z najnowszej edycji raportu „Poland Your Place to Invest”.
  • „Poland Your Place to Invest 2018” to raport przygotowany z myślą o zagranicznych inwestorach szukających miejsca na ulokowanie swojego biznesu.
  • Blisko 250 tys. studentów, 60 tys. absolwentów i ponad 10 tys. doktorantów daje rocznie pracodawcom szeroki dostęp do wykwalifikowanych specjalistów.
  • Decydującym czynnikiem w wyborze Warszawy przez inwestorów jest również 5 mln m kw. nowoczesnej przestrzeni biurowej.

 

– Dostęp do puli talentów oraz powierzchni biurowych jest decydujący dla inwestorów. Warszawa może pochwalić się zarówno wysoko wykwalifikowaną kadrą, jak i ponad 5 mln m kw. biur, a do końca 2019 r. powstanie kolejne 382 tys. m kw. Ważne dla nas jest to, aby nowym inwestycjom towarzyszyła budowa otwartych i przyjaznych przestrzeni publicznych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Czytaj też: Warszawa w rankingu najlepszych miast do życia

To już 3. edycja raportu, która powstała we współpracy z agencjami rynku nieruchomości, zrzeszonymi w Polish Office Research Forum (CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank i Savills), agencją pracy Randstad i Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. oraz 8 polskimi miastami.

Poza danymi na temat całego kraju, w raporcie ujęte zostały również walory inwestycyjne największych polskich miast – Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta (Gdańska, Gdyni, Sopotu), Katowic, Poznania oraz Łodzi. W publikacji zebrano najważniejsze informacje dotyczące warunków gospodarczych i ekonomicznych, a także dane o kapitale ludzkim, infrastrukturze, jakości życia oraz aktualnie dostępnej i będącej w budowie przestrzeni biurowej.

Warszawa na trzecim miejscu europejskich miast przyjaznych biznesowi

Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym miastem dla inwestorów w Polsce i od lat umacnia swoją rolę w Europie. Potwierdzają to liczne dane i niezależne zestawienia zebrane w raporcie. W rankingu europejskich miast przyjaznych biznesowi opracowanym przez Financial Times (fDi Markets) Warszawa uplasowała się na 3. pozycji, ustępując jedynie Londynowi i Dublinowi.

Czytaj też: Rekordowy rok specjalnych stref ekonomicznych

Dziś przestrzeń biurowa w Warszawie to 5,28 mln m kw., a 49 proc. z nich to powierzchnie o standardzie A. Natomiast w budowie jest kolejne 800 tys. m kw. nowych biur.

Wizytówką miasta są również jego mieszkańcy – 72 proc. warszawiaków ma wykształcenie wyższe, 90 proc. studentów 70 warszawskich uczelni zna język angielski. Warszawa ma również wysoki wskaźnik absorpcji talentów z innych polskich miast.

Rozbudowana infrastruktura miasta, wysoki poziom wykształcenia pracowników, rozwinięty transport, dostępność komunikacyjna i relatywnie niskie koszty utrzymania pozwalają Warszawie konkurować z najbardziej znaczącymi miastami Europy. Obiektywne atuty polskich miast zgromadzone w raporcie „Poland Your Place to Invest” potwierdzają słuszność wyboru Polski i Warszawy jako lokalizacji dla biznesu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.