Warszawa, II linia metra: Sześć koncepcji na nowe stacje

Do Metra Warszawskiego wpłynęło sześć ofert w konkursie na koncepcję rozbudowy II linii metra w kierunku Bemowa i Bródna. Na każdy z odcinków wpłynęły po trzy prace - poinformowała rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.
Warszawa, II linia metra: Sześć koncepcji na nowe stacje
Nowe stacje metra mają powstać do 2022 r. (Stacja Rondo Daszyńskiego, fot.wikipedia.org/Muri/CC BY-SA 3.0 pl)

We wtorek upłynął termin na zgłaszanie prac w konkursie na koncepcję architektoniczno-budowlaną rozbudowy II linii metra o kolejne pięć stacji. W ramach tzw. etapu 2+3 powstaną trzy stacje w kierunku północno-wschodnim, na Targówku i Bródnie, oraz dwie stacje w kierunku zachodnim, na Woli i Bemowie.

Według założeń miasta stacje te mają powstać do 2022 r.

Bartoń zaznaczyła, że w konkursie jedna pracownia mogła złożyć koncepcję rozbudowy na jeden fragment (albo w kierunku zachodnim, albo północno-wschodnim). Teraz złożone oferty oceni sąd konkursowy.

Rzeczniczka Metra zaznaczyła, że jest jeszcze za wcześnie na mówienie o tym, kiedy poznamy zwycięskie prace, koncepcje są złożone anonimowo. Ujawnienie autorów prac nastąpi po wybraniu najlepszej oferty.

Zanim powstanie pięć stacji w etapie 2+3, Metro Warszawskie najpierw wybuduje sześć stacji (etap 3+3), po trzy na wschód i na zachód od odcinka centralnego.

Pod koniec października Metro wybrało firmy, które zrealizują etap 3+3. Turecka firma Gulermak wybuduje trzy stacje w kierunku Bemowa, a włoska Astaldi trzy w kierunku Targówka. Pierwsza z nich wycenił swoje usługi na 1,1 mld zł, a druga na 1 mld zł. Obie firmy wcześniej tworzyły konsorcjum, które zbudowało centralny odcinek II linii metra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zanim określimy gdzie będą stacje należałoby zastanowić się nad modelem docelowym sieci metra warszawskiego w kilku wariantach. Jeśli miasto ma tak rozbieżne badania natężenia ruchu jak podczas ostatnich demonstracji to poczekajmy z decyzjami od których zależy jakość naszego życia.

Wieslaw, 2015-12-16 09:06:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE