Warszawa: kiss&ride, czyli specjalne postoje dla kierowców

Siedem pilotażowych stref postojowych typu kiss&ride powstaje w Warszawie. Umożliwiają one legalne zatrzymanie się na czas do dwóch minut i tworzone są z myślą o kierowcach, którzy odwożą pasażerów do komunikacji miejskiej.
Warszawa: kiss&ride, czyli specjalne postoje dla kierowców
Strefy pozostojowe kiss&ride stają się coraz popularniejsze w dużych miastach. Tak wygląda strefa kiss&ride w Poznaniu (fot. UM Poznań)

Parkingi typu kiss&ride (z ang. pocałuj i jedź) organizowane są z reguły w pobliżu węzłów przesiadkowych, zwłaszcza przystanków komunikacji zbiorowej: kolejowych, tramwajowych, autobusowych, stacji metra. Mają ułatwić kierowcom swobodny dowóz lub odbiór pasażerów.

- ZTM wyszedł z taką inicjatywą, bo widzimy taką potrzebę. Chcemy umożliwić kierowcom taki krótkotrwały, legalny postój - powiedział rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow. Wyjaśnił, że projekt jest rezultatem stażu, który pracownicy ZTM odbyli w instytucjach organizujących transport publiczny m.in. w Pradze.

Pierwsze strefy K+R będą zlokalizowane przy węźle komunikacyjnym Młociny, Dworcu Wileńskim i Gdańskim, oraz przy stacjach metra Wilanowska, Kabaty i Słodowiec.

- Strefy są już fizycznie wyznaczane, a o tym kiedy zostaną uruchomione, poinformujemy wkrótce - powiedział Krajnow. Jeśli będą się one cieszyły dużym zainteresowaniem, ZTM nie wyklucza wyznaczenia kolejnych, w innych miejscach - dodał rzecznik ZTM.

Tak wygląda oznakowanie kiss&ride we Wrocławiu (fot. UM Wrocław)
Tak wygląda oznakowanie kiss&ride we Wrocławiu (fot. UM Wrocław)

Strefy kiss&ride - jak zapewnia ZTM - mają być łatwo rozpoznawalne, dzięki czytelnemu oznakowaniu. Ponadto w autobusach, tramwajach, pociągach SKM i przy wejściach do metra zobaczyć można plakaty, które w prosty sposób pokazują jak korzystać z wyznaczonych stref, a na monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na antenie TVP Warszawa emitowane są spoty reklamowe.

Po uruchomieniu stref K+R w ich pobliżu spotkać będzie można informatorów, którzy odpowiedzą na pytania i wręczą drobne upominki pierwszym użytkownikom.

Warszawa nie jest pierwsza. W Polsce parkingi kiss&ride działają już m.in. w Krakowie, Wrocławiu, ŁodziPoznaniu i Szczecinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego w Polsce stawiane są znaki w języku angielskim? Czy kompleksy przed zachodem każą nam zapomnieć, że posiadamy własny język? Nie można było napisać po polski?

Loro, 2016-05-18 08:43:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE