PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa liderem na rynku nieruchomości

  • GK    17 stycznia 2013 - 12:26
Warszawa liderem na rynku nieruchomości

Warszawa jest liderem Europy Środkowej na rynku nieruchomości komercyjnych. Ponad 40 proc. obrotów inwestycyjnych w 2012 r. przypada na stolicę.
Wartość tych transakcji wynosi 1,52 mld euro i jest to więcej niż suma sprzedaży Czech, Rumunii, Węgier i Słowacji.

Ubiegły rok okazał się dobry dla rynku stołecznych nieruchomości komercyjnych. To właśnie tu przeprowadzone zostały cztery z pięciu największych transakcji na rynku komercyjnym w regionie.

Warszawa na tle innych dużych miast Europy Środkowej prezentuje się atrakcyjnie. Jak zaznacza Łukasz Lorencki, konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield „źródłem dominacji Warszawy na rynku inwestycyjnym nieruchomości w Europie Środkowej są wielkość rynku, zamożność mieszkańców oraz dynamika rozwoju ekonomicznego. Jest to kluczowe centrum biznesu, z największym i najbardziej płynnym rynkiem nieruchomości w regionie".

W 2012 r. w Warszawie zainwestowano 1,52 mld euro. Łącznie w całej Polsce 2,8 mld euro - jest to ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei w Czechach wartość transakcji inwestycyjnych w ubiegłym roku wyniosła zaledwie 497 mln euro, co wskazuje na wyraźny spadek inwestycji w stosunku do 2011 r.

W porównaniu z poprzednim rokiem wolumen inwestycji w 2012 r. zmniejszył się także w Rumunii i na Węgrzech, odpowiednio do 255 mln euro i 146 mln euro. Natomiast na Słowacji zainwestowano zaledwie 17 mln euro.

Dla Polski szczególnie dobry okazał się ostatni kwartał ubiegłego roku. Wolumen obrotów wyniósł 1,63 mld euro, dzięki czemu Polska i Warszawa umocniły swoją dominującą pozycję na mapie inwestycyjnej Europy Środkowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.