Warszawa likwiduje bariery architektoniczne

W 331 miejscach stolicy osobom z niepełnosprawnością będzie się łatwiej poruszać - to plan urzędu miasta stołecznego Warszawy.
Warszawa likwiduje bariery architektoniczne
Planowane są dalsze zmiany, także te wymagające większych nakładów finansowych (fot. pixabay)

To druga edycja projektu likwidacji barier architektonicznych, który władze Warszawy realizują wraz z twórcami Warszawskiej Mapy Barier. Mapa pokazuje, gdzie w stolicy są miejsca niedostępne lub trudno dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, osób starszych czy rodziców z dziećmi w wózkach.

Na początku roku twórcy mapy przekazali przedstawicielom urzędu stołecznego listę barier, które można łatwo zlikwidować. Biuro Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowym Urzędu m.st. Warszawy wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i dzielnicami dokonało weryfikacji wszystkich zgłoszonych lokalizacji - zgłoszonych w tym roku oraz pozostałych z zeszłorocznej listy - wskazując 331, gdzie bariery są uciążliwe, ale jednocześnie łatwe i szybkie do zmiany. W kwietniu 2015 r. zarządcom dróg przekazano 1,4 mln zł na ten cel.

Za te pieniądze Zarząd Dróg Miejskich usunie szereg barier z całych ciągów ulicznych, np. na Białołęce z ul. Marywilskiej, na Bielanach z ul. Marymonckiej, w Ursusie z ulic K. Gierdziejewskiego, Regulskiej i Władysława Jagiełły, na Woli z ulic Smoczej i J. Ordona, w Śródmieściu z ul. Kruczej, a na Pradze z ulic Namysłowskiej i Wileńskiej oraz okolic pl. gen. J. Hallera.

Oprócz tego w projekt zaangażowały się dzielnice i także one zajmą się likwidacją barier na zarządzanych przez siebie ulicach. Mokotów usunie bariery zlokalizowane w rejonie ulic Niedźwiedziej i Podbipięty oraz z ul. Spartańskiej, a Ochota z ul. Włodarzewskiej. Są to przede wszystkim zbyt wysokie krawężniki i nierówne chodniki na przejściach dla pieszych, brak płyt ostrzegawczych dla osób z wadami wzroku.

Poprawiony zostanie krawężnik na przejściu dla pieszych z ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza na pl. marsz. Piłsudskiego.

Będą duże inwestycje, nie tylko drobne poprawki

Jak podało biuro prasowe urzędu stołecznego, planowane są dalsze zmiany, także te wymagające większych nakładów finansowych. Część pozycji z Warszawskiej Mapy Barier - głównie budów ramp i wind na ważnych ciągach ulicznych i węzłach przesiadkowych - zostało przekazanych do konsultacji Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych w m.st. Warszawie oraz Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej znajduje się m.in. budowa urządzeń dźwigowych na wiadukcie mostu Poniatowskiego (lata 2017-18), pochylni przy kładce nad ul. Czerniakowską przy Chełmskiej (lata 2017-18), wind przy przejściu podziemnym zlokalizowanym pod ul. Wolską/Kasprzaka w rejonie skrzyżowania z ul. Redutową (lata 2018-19), kładki pieszo-rowerowej łączącej Park Kępa Potocka z terenami Pasa Nadwiślańskiego (lata 2018-19).

Projekt Warszawska Mapa Barier (www.mapabarier.siskom.waw.pl) powstał w 2011 r. i został przygotowany przez stowarzyszenie SISKOM we współpracy z innymi organizacjami społecznymi. Warszawska Mapa Barier gromadzi w jednym miejscu i lokalizuje na mapie zgłaszane przez różne organizacje i instytucje bariery architektoniczne, które są utrudnieniem w poruszaniu się dla wielu użytkowników, nie tylko osób niepełnosprawnych. Są to np.: wysokie krawężniki na przejściach dla pieszych, brak płyt ostrzegawczych dla osób z wadami wzroku, schody bez podjazdów i wind, nierówne i wąskie chodniki, przeszkody na drodze, czyli źle ustawione znaki drogowe, ławki, kosze na śmieci.

W zeszłym roku za 1 mln zł usunięte zostały bariery w 209 miejscach Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A może by tak wreszcie zamontować schody ruchome przy wejściach do podziemnych przejść w okolicach dworca centralnego? nie ma to jak spacer z walizką 20 kg po schodach w górę i w dół. Polecam szczególnie w zimie. Wrażenia i atrakcje murowane, a można też kilka zębów stracić i nogę skręcić.... rozwiń

podróżujący, 2015-07-16 11:55:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE