PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Miejska wypożyczalnia aut odniesie sukces?

  • MN    20 lutego 2017 - 14:50
Warszawa: Miejska wypożyczalnia aut odniesie sukces?
Mieszkańcy stolicy pozbędą się prywatnych samochodów "na dojazdy"? Okaże się, gdy zacznie funkcjonować wypożyczalnia. (fot. pixabay)

• Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podsumował 2016 rok i zdradza plany na przyszłość.

• 1300 słupów i opraw, 80 doświetlonych przejść dla pieszych, 21 wyremontowanych chodników - to niektóre ze statystyk. 

• Był to również rekordowy rok dla wypożyczalni rowerów, a jeszcze w tym roku ma ruszyć miejska wypożyczalnia samochodów.
Wizytówką Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie były szybkie weekendowe remonty nawierzchni ulic. Formuła ta została jednak rozwinięta – w wielu przypadkach remont objął także udogodnienia dla pieszych czy zmiany w organizacji ruchu poprawiające bezpieczeństwo.

Kosztem 46 mln złotych wyremontowano 30 km dróg. Nowy asfalt zyskały zyskało kilkanaście ulic w różnych częściach miasta. Aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu robót, ZDM opracował technologię remontową dla ponad 50 ulic.

Zmiany nie ominęły infrastruktury pieszej. Nową nawierzchnię z płyt betonowych zyskały chodniki na 21 ulicach. Tam, gdzie brak przejść dla pieszych stanowił poważną barierę, pojawiły się nowe „zebry”. Sukcesywnie z przestrzeni miejskiej znikały kolejne bariery architektoniczne, a pojawiały się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Działania na rzecz bezpieczeństwa

Jak podkreśla ZDM, jedynym z jego kluczowych działań jest poprawianie bezpieczeństwa drogowego, zwłaszcza bezpieczeństwa pieszych. W 2016 roku wykonany został kompleksowy audyt bezpieczeństwa blisko tysiąca przejść bez sygnalizacji. Na bazie rekomendacji wynikających z audytu, sukcesywnie wprowadzane są zmiany mające poprawić bezpieczeństwo: doświetlenia przejść, poprawa widoczności poprzez uniemożliwienie nielegalnego parkowania, budowa azyli, progów zwalniających czy sygnalizacji świetlnych.

 

Nowym rozwiązaniem, zastosowanym pilotażowo przy ul. L. Kondratowicza, jest tzw. aktywne przejście, które ostrzega kierowców o zbliżaniu się przechodnia do pasów.

Doświetlonych zostało ok. 80 przejść dla pieszych. Dzięki temu stały się one bezpieczniejsze. Kompleksowy remont przeszło oświetlenie na kilku ważnych arteriach miasta – m.in. na ul. Grochowskiej. W sumie na ulicach pojawiło się 1,3 tys. nowych słupów i opraw. Wybudowano także nowe sygnalizacje świetlne.

Z myślą o rowerzystach

Intensywne prace nie ominęły infrastruktury rowerowej w stolicy. Powstało blisko 50 km nowych tras, na ponad 30 ulicach jednokierunkowych został dopuszczony ruch rowerów „pod prąd”. ZDM podkreśla, że dziś 2/3 tras rowerowych w stolicy ma już nawierzchnię asfaltową. Zmienia się także system rowerów miejskich Veturilo.

Sezon 2016 okazał się rekordowy zarówno pod względem liczby użytkowników, jak też wypożyczeń. Wraz ze startem nowego sezonu, na użytkowników czeka sporo nowości. Koniec roku przyniósł zwieńczenie starań o dofinansowanie unijne dla budowy 100 km dróg dla rowerów.

Wkrótce miejska wypożyczalnia aut

Po raz pierwszy w historii Zarząd Dróg Miejskich uczestniczy w projekcie wymiany doświadczeń z innymi miastami w Europie – Resolve. Przygotowuje się także do innych innowacyjnych działań – odbyły się testy systemu monitoringu miejsc parkingowych, a w bieżącym roku planowane jest uruchomienie carsharingu, czyli miejskiej wypożyczalni aut. ZDM rozpoczął również kontrolę przeładowanych ciężarówek, które niszczą drogi w mieście i zanieczyszczają środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Dafman, 2017-02-27 18:23:51

    Już w kwietniu z tego co wiem rusza car sharing z firmy Panek, nie będzie to w pełni elektryczne, bo hybrydy, ale za to doskonałe przetarcie i odpowiedź na pytanie czy mieszkańcy stolicy chcą się przesiąść do takiego samochodowego veturilo?