PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Muzeum Literatury zostanie przebudowane. Jest umowa

  • PAP/AT    5 kwietnia 2016 - 13:00
Warszawa: Muzeum Literatury zostanie przebudowane. Jest umowa
Planowane jest przystosowanie siedziby do potrzeb osób niepełnosprawnych (fot.muzeumliteratury.pl)

• Podpisano umowę na wykonanie projektu rewaloryzacji Muzeum Literatury w Warszawie.
• Połączenie istniejących staromiejskich kamienic z nowymi elementami Muzeum Literatury - tak ma wyglądać odnowiona i rozbudowana siedziba.
• Na przygotowanie dokumentacji Mazowsze przekaże 2,7 mln zł.
W 2015 r. Muzeum Literatury ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło europejski konkurs na koncepcję rozbudowy siedziby muzeum. Zgłoszono 24 prace, z których komisja konkursowa wybrała najlepszą, przygotowaną przez Konrada Basanę, Marię Roj i Pawła Dadoka przy współpracy Mariusza Maurego oraz Michała Rogowskiego. Komisja uznała, że praca "najlepiej rozwiązała (…) problemy funkcjonalne, przestrzenne oraz dotyczące powiązań nowych elementów przekształconej przestrzeni z istniejącymi kamienicami".

Umowa - podpisana przez dyrektora muzeum Jarosława Klejnockiego, głównego księgowego muzeum Grzegorz Naumiuka oraz lidera konsorcjum Dadoka - zakłada wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej dotyczącej rewaloryzacji siedziby muzeum. Będzie ona obejmowała m.in.: podpiwniczenie oraz zabudowę dziedzińca wewnętrznego, remont elewacji wszystkich kamienic, wymianę dachów, okien oraz remont i adaptację wszystkich pomieszczeń. Zaprojektowane zostanie również nagłośnienie i systemy multimedialne w sali audiowizualnej.

Ponadto planowane jest przystosowanie siedziby do potrzeb osób niepełnosprawnych, zapewnienie dostępu do internetu oraz wymiana instalacji elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika projekt jest "bardzo interesujący". "To jest ważna dla nas instytucja kultury" - podkreślił. Marszałek zapewnił, że samorządowi zależy aby przebudowa zakończyła się "jeszcze w tej kadencji".

"Teraz nastąpi staranie się o środki finansowe. Chcemy skorzystać z pieniędzy unijnych, nie tylko własnych, bo to jest dość kosztowna inwestycja" - zwrócił uwagę Struzik. Dodał, że obiekt znajduje się na liście UNESCO.

Z kolei wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że "tego typu instytucje powinny walczyć o klient, o widza". "Mogą to robić właśnie dzięki nowym pomysłom, nowemu wyposażeniu w różnego rodzaju nowinki technologiczne, które przyciągną tego widza" - zaznaczył.

W opinii Raboszuka pełna dokumentacja ze wszystkim pozwoleniami powinna być gotowa w maju 2017 r. Wtedy rozpocznie się przebudowa, która - jak mówił wicemarszałek - potrwa ok. półtora roku. Ponadto oszacował, że przebudowa może kosztować ok. 30-50 mln zł. "Trudno jest określić, bo to jest obiekt zabytkowy" - podsumował wicemarszałek.

"Dzisiaj można powiedzieć, że rozpoczyna się ta przygoda pracy nad projektem" - mówił Dadok. "Mamy nadzieję, że za trzy, cztery lata spotkamy się w nowym miejscu" - dodał.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza jest instytucją współprowadzoną przez samorząd województwa mazowieckiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Mieści się na Rynku Starego Miasta w Warszawie. To tu znajdują się pamiątki związane z literaturą polską, jej twórcami, a także szeroko pojętym życiem literackim w Polsce - rękopisy, książki, dzieła sztuki, dokumentacja fotograficzna i dźwiękowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.