PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Nowa jednostka w stołecznym magistracie zadba o zieleń

  • MN    3 października 2016 - 15:54
Warszawa: Nowa jednostka w stołecznym magistracie zadba o zieleń
Na inaugurację Zarządu Zieleni m.st. Warszawy odbyło się sadzenie drzew. (fot. E.Lach/UM Warszawa)

• Zarząd Zieleni m.st. Warszawy to nowa jednostka miejska powołana uchwałą rady miasta z dnia 25 sierpnia 2016.
• Do jej zadań, poza prowadzeniem kompleksowych działań w zakresie parków, ogrodów i skwerów publicznych na terenie stolicy, należeć będzie również utrzymanie i rozwój zieleni ulicznej i dbałość o stan brzegów wód, w tym Wisły.
• Nowa jednostka rozpoczyna swoją działalność z początkiem października.
– Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy do roku 2016 przyjęty w roku 2009 postulował skonsolidowanie zarządzania zielenią na terenie miasta – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Kończąc realizację programu i przystępując do tworzenia nowego na lata 2016-2020 realizujemy ten postulat, powołując nową jednostkę odpowiedzialną za tereny zieleni i wody na terenie m.st. Warszawy i stawiamy przed nią duże wyzwania w zakresie realizacji celów nowego programu ochrony środowiska – dodaje.

Jak mówi Marek Piwowarski, powołany na dyrektora nowej jednostki, do zadań Zarządu Zieleni m.st. Warszawy należeć będzie przede wszystkim systematyczne i kompleksowe zarządzanie i utrzymanie terenów zieleni i wód, ale nie tylko.

– To, co stawiamy sobie, jako szczególny cel to przede wszystkim rozwój terenów zieleni. Tworzenie nowych ogrodów publicznych, renowacja zaniedbanych, łączenie ich w zieloną sieć powiązań z wykorzystaniem brzegów wód oraz terenów przyulicznych. Szczególną misją, jaką stawiam przed sobą jest, aby zieleń stała się jednym z głównych priorytetów miasta zakresie tworzenia przestrzeni publicznych Warszawy – mówi Piwowarski, który dotychczas odpowiedzialny był za zagospodarowanie nabrzeży Wisły w Warszawie .

Jak dodaje, do zadań nowej jednostki należy też sprawowanie opieki nad warszawskimi ciekami wodnymi. – Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie do rewitalizacji brzegów wód w Warszawie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że mamy w Warszawie oprócz Wisły ponad 100 km mniejszych rzek i kanałów. Stanowią one potencjał do tworzenia np. linearnych terenów zieleni szczególnie w skrajnie położonych dzielnicach – tłumaczy.

Dotychczas zadania w zakresie utrzymania terenów zieleni ochrony przyrody i gospodarki wodnej były podzielone, pomiędzy co najmniej 22 jednostki. Teraz zajmie się tym Zarząd Zieleni, który liczy tez na aktywny kontakt z mieszkańcami stolicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.