PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Nowy Bazar Różyckiego bardziej niż z Pragą kojarzy się z kulturą Azteków

  • PAP/AT    20 marca 2015 - 12:59
Warszawa: Nowy Bazar Różyckiego bardziej niż z Pragą kojarzy się z kulturą Azteków

Nie mają uzasadnienia zastosowane w projekcie straganów symbole w kształcie słońca (Bazar Różyckiego, fot.wikipedia.org/Hiuppo)

Warszawski magistrat przygotowuje się do renowacji Bazaru Różyckiego, historycznego serca warszawskiej Pragi. Przedstawiony projekt wzbudza wiele kontrowersji już w fazie konsultacji.
Stworzono projekt, który przekreśla fundamentalne zasady, na jakich obiekt powinien zostać odrestaurowany – mówi w "Gazecie Polskiej Codziennie" Janusz Sujecki, znany obrońca warszawskich zabytków. – Nie zachowano bazaru w granicach historycznych. Część przestrzeni z kramami wolno stojącymi zmieniono, grupując je w zabudowany ciąg stoisk – wylicza Sujecki.

Sujecki ma też wątpliwości co do trójkątnych form straganów. Dodaje, że nie mają też uzasadnienia zastosowane w projekcie straganów symbole w kształcie słońca. Nad wejściem do bazaru umieszczona ma być rzeźba dwóch dłoni, z których jedna drugiej coś daje. – Bardziej niż z Pragą kojarzy się to z kulturą Azteków – mówił Sujecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • grochowianka, 2015-03-23 07:14:40

    Tak to jest kiedy decydenci nie mają pojęcia o co chodzi na Pradze i tak naprawdę jej nie lubią, choć opowiadają kłamliwe farmazony jaka to jest ważna nic dla niej nie robiąc. A jest to prawdziwie warszawska część Warszawy. Po lewej stronie nie ma już ducha prawdziwej Warszawy, o której legendy... L...egenda i duch prawdziwej Warszawy jest po prawej stronie Wisły i nie psujcie tego co nie udało się zniszczyć. Mamy tyle własnych symboli, że nie musimy odwoływać się do obcych kulturowo, szczególnie na Pradze.  rozwiń