PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, Otwock, Dęblin, Lublin i Kraków zyskają inwestycje kolejowe za miliardy złotych

  • PAP/MN    25 lipca 2016 - 12:51
Warszawa, Otwock, Dęblin, Lublin i Kraków zyskają inwestycje kolejowe za miliardy złotych

Obydwa projekty mają bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania ruchu kolejowego w Polsce - informuje wiceminister Słowik (fot. PKP PLK)

• Około 3 mld zł z funduszy UE zasilą projekty kolejowe na trasie Warszawa-Lublin oraz w Krakowie.
• Inwestycje mają m.in. skrócić przejazd z Polski wschodniej do stolicy nawet do 90 min.
• W poniedziałek, 25 lipca, podpisano kontrakty w tej sprawie.
"Obydwa projekty mają bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania ruchu kolejowego w Polsce" - mówił przed podpisaniem kontraktów wiceminister rozwoju Witold Słowik. Jak dodał Piotr Stomma, wiceszef ministerstwa infrastruktury i budownictwa, stwarzają one również warunki dla większego zaangażowania podmiotów polskich w realizowanie dużych projektów. "To istotna nowość" - podkreślił Stomma.

Szybciej na trasie Warszawa Wschodnia - Lublin

Pierwszy z projektów dotyczy prac na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa - Dorohusk na odcinku Warszawa - Otwock - Dęblin - Lublin o wartości całkowitej ponad 4,2 mld zł, z czego z funduszy UE będą pochodzić prawie 3 mld zł. Projekt jest w tej chwili na etapie postępowania przetargowego, a zakończenie prac przewidziano na rok 2020.

Według Słowika inwestycja ta znacznie przyspieszy możliwość przemieszczania się pasażerów i towarów na trasie Warszawa Wschodnia-Lublin i "od dłuższego czasu była wręcz niezbędna".

"To jest projekt o charakterze cywilizacyjnym, który przybliża Polskę wschodnią do centrum. To jest bardzo istotne" - podkreślał z kolei wiceszef MIB Piotr Stomma.

Jak podało Centrum Unijnych Projektów Transportowych inwestycja realizowana będzie w województwach mazowieckim i lubelskim. W ramach prac PKP PLK zmodernizuje 150 km linii kolejowej (w tym dobuduje drugi tor na odcinku Otwock - Pilawa), sieć trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz wymieni rozjazdy. Po modernizacji pociągi pasażerskie pojadą tą trasą z prędkością 160 km/h, a planowany czas przejazdu najszybszym pociągiem na trasie Warszawa - Lublin skróci się do 90 minut.

Według zapowiedzi ma się także zwiększyć komfort podróży pasażerów, gdyż wszystkie przystanki i stacje na modernizowanym odcinku zostaną wyposażone w wiaty, ławki, nowe oświetlenie i system informacji pasażerskiej oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i podróżnych z ciężkim bagażem. Ponadto w Lublinie powstanie dodatkowy przystanek "Lublin Zachód". Dla zapewnienia bezpieczeństwa i usprawnienia ruchu na modernizowanym odcinku powstaną 2 nowe wiadukty kolejowe oraz 12 przejść dla pieszych pod torami.

Modernizacja i budowa nowych przepustów pod torami ma także pozwolić na bezpieczną migrację dzikich zwierząt. Przewiduje się także remonty przejazdów kolejowo-drogowych oraz ponad 50-kilometrowego odcinka linii objazdowej nr 30 na trasie Łuków - Parczew. W ramach projektu zostanie także przygotowana dokumentacja projektowa dla odcinka Warszawa Wschodnia - Otwock.

Szybciej z Krakowa do Zakopanego o 15 min

Drugi projekt, który opiewa na prawie 350 mln zł, z czego ok. 190 mln pochodzić ma z UE, przewiduje budowę łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki.KOMENTARZE (2)

  • Marek , 2016-08-02 14:30:03

    Ciekawy sposób przytulania unijnych pieniędzy. Po modernizacji bardzo mierne skrócenie czasu przejazdu. Kolej Nadwiślańska Kronenberga 140 lat temu nie była wiele wolniejsza.
  • kris, 2016-07-29 13:54:55

    bardzo dobrze nalezy rozwijac kolej kolej jest ekologiczna nie zatruwa srodowiska mamy juz pendolino wiecej linii kolejowych z szybkim czasem przejazdu z wroclawia do warszawy jedzie sie teraz 3 godz 40 min to juz dobrze do poznania 2 h 15 min jest postep inwestujmy w nowoczesnma kolej