PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa. Pałac Saski będzie odbudowany?

 • bad    12 lutego 2018 - 22:07
Warszawa. Pałac Saski będzie odbudowany?
Pałac Saski został wysadzony w powietrze przez Niemców po upadku powstania warszawskiego (Fot. Wikipedia)

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki zapowiada rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego. Zapewnia, że w tej sprawie jego przełożeni „całkowicie podzielają” pogląd o tej operacji.
- Z Pałacem Saskim szykuję wielką niespodziankę, rozmawiam także z moimi przełożonymi, którzy całkowicie podzielają mój pogląd, że na stulecie niepodległości Rzeczypospolitej powinna rozpocząć się wielka odbudowa Pałacu Saskiego i sąsiednich budynków – powiedział wywiadzie dla branżowego miesięcznika "Spotkania z Zabytkami" Jakub Lewicki.

Czytaj też: Kolejne dotacje na mazowieckie inwestycje drogowe

Odbudowa Pałacu Saskiego nie podoba się Michałowi Krasuckiemu, dyrektorowi Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. W swoim felietonie pisze, że przylegający doń Plac Piłsudskiego jest „na pewno wzniosły, niedopełniony, skłaniający do zadawania pytań”. W jego opinii w takiej właśnie formie jest najlepszym pomnikiem, jaki mógł powstać w Warszawie po 1945 r.

Czytaj też: Warszawa startuje z pilotażowym projektem dla osiedli

- Jestem przeciwnikiem budowy pałacu. W jakiejkolwiek formie. Będzie to nie tylko złamaniem doktryny, lecz także zabraniem tego, co dla mnie w placu najważniejsze – jego silnej, symbolicznej wymowy – pisze Michał Krasucki.

"Gazeta Wyborcza" zauważa, że z odbudową Pałacu Saskiego mogłoby się wiązać przeniesienie pomnika księcia Poniatowskiego i ustawienie przed Pałacem Prezydenckim pomnika Lecha Kaczyńskiego.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • 24011919, 2018-02-14 14:22:35

  No mam nadzieję, że tym razem w końcu się uda odbudować Pałac. Plac Piłsudskiego bez niego wygląda fatalnie. A prawdziwą ozdobą będzie także pałac Brühla. Jak odbudują, to za 20 lat warszawiacy będą przede wszystkim to pamiętać Kaczyńskiemu. Tak jak Gierkowi pamiętają, że za jego rządów odbudowano ...Zamek królewski. Odbudowa pałacu umożliwi także powrót na dawne miejsce pomnika ks. Józef Poniatowskiego. ( stał tam do grudnia 1944r.) Stworzy to nowe możliwości architektoniczne dla pomnika przed pałacem prezydenckim. Zaś Grób Nieznanego Żołnierza będzie wyglądał tak jak gdy go utworzono w 1925r. To zakrawa na żart historii, że Grób Nieznanego Żołnierza w istocie pomnik dla żołnierzy, którzy walczyli, ginęli i w końcu zwyciężyli pozostawiono w częściowej ruinie. Nigdzie czegoś takiego nie ma w Europie, gdzie najczęściej na pamiątkę i ostrzeżenie przed wojną pozostawiono spalone kościoły  rozwiń
 • Grzegorz, 2018-02-13 07:21:41

  Jasne. Stawiać pseudozabytek w miejsce parky w duszącym się mieście. Absurd.