PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Powstanie Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r.

  • PAP/AT    16 kwietnia 2018 - 09:50
Warszawa: Powstanie Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. będzie przypominał kształt Łuku Triumfalnego - powiedział wiceminister (Piotr Gliński, fot.twitter.com/PiotrGlinski)

Rada Warszawy jednogłośnie podjęła decyzję wstępną o lokalizacji pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie - zapowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
  • W stolicy Polski na placu na Rozdrożu powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. - zapowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
  • To jest godne miejsce dla uczczenia Bitwy Warszawskiej - zaznaczył.
  • Pomnik będzie przypominał kształt Łuku Triumfalnego znajdującego się w pobliżu Pól Elizejskich w Paryżu - dodał.

"Doprowadziliśmy do tego, że Rada Warszawy jednogłośnie, czyli i PO i PiS - wspólnie - podjęło decyzję wstępną o lokalizacji pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie i teraz mam nadzieję, że to będziemy realizowali" - powiedział Gliński, który podczas spotkania z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego był pytany o nowe upamiętnienia dotyczące ważnych wydarzeń z historii Polski.

Zapowiedział, że nowy pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r., który ma powstać na placu na Rozdrożu, będzie przypominał kształt Łuku Triumfalnego znajdującego się w pobliżu Pól Elizejskich w Paryżu. Do tej pory proponowaną lokalizacją tego pomnika - zgodnie z intencją jego pomysłodawcy Jana Pietrzaka - miał być nurt Wisły.

"Taki łuk w odpowiednich proporcjach możemy postawić. Jest takie miejsce na placu na Rozdrożu, gdzie jest fontanna. I w tym miejscu można postawić odpowiednio wysoką budowlę typu łuk, żeby ona na ten Wschód patrzyła" - ocenił minister kultury. Dodał, że na łuku będzie można opisać wszystkie ważne wydarzenia dotyczące wojny polsko-bolszewickiej, a także jej polskich bohaterów.

"To jest godne miejsce dla uczczenia Bitwy Warszawskiej. Mam nadzieję, że dojdzie do realizacji" - dodał Gliński.

Czytaj też: Brakuje zgody ratusza, by podświetlić Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Odnosząc się do nowych propozycji programowych, które zostały przedstawione w sobotę w Warszawie na konwencji PiS, Gliński mówił, że dotyczą one tylko najbliższych sześciu miesięcy. Wymienił przy tym wyprawkę szkolną dla uczniów w wysokości 300 zł; obniżkę podatku CIT z 15 do 9 proc., co ma pozwolić na rozwój małych i średnich firm; program pomocowy "Dostępność+" dla seniorów i osób niepełnosprawnych, którego kwota rozłożona na najbliższe osiem lat ma wynieść ponad 23 mld zł,; wprowadzenie emerytury minimalnej dla kobiet, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci; zmniejszenie składki ZUS, która ma być obliczana proporcjonalnie do przychodów firmy oraz dofinansowanie w wysokości 5 mld zł budowy dróg lokalnych w całej Polsce.

"Na konwencji przedstawiliśmy to, co wydaje się do zrealizowania i co jest konieczne do zrealizowania w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Chciałbym być dobrze zrozumiany: to, co przedstawiliśmy wczoraj to jest tylko na pół roku. My mamy dalsze projekty i dalsze plany i za parę miesięcy będziemy wiedzieli jakie są dalsze możliwości budżetowe i będziemy starali się realizować ten program jeszcze w szerszym zakresie" - zapowiedział Gliński.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.