PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, Powstanie Warszawskie: W Warszawie nowe budynki nie powstaną na ludzkich szczątkach

  • bad    16 października 2017 - 18:30
Warszawa, Powstanie Warszawskie: W Warszawie nowe budynki nie powstaną na ludzkich szczątkach
W Warszawie jest wiele miejsc, gdzie mogą znajdować się szczątki powstańców warszawskich. fot. pixabay

Spółdzielnia Dembud finansować będzie projekty, których celem jest upamiętnienie Powstania Warszawskiego.
• Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej Dembud oraz Związku Powstańców Warszawskich porozumieli się w tej sprawie przy okazji rozmowy, która dotyczyła inwestycji prowadzonej przez Spółdzielnię przy ul. Bohaterów Getta 4, d. Nalewki, w Śródmieściu.

• W czerwcu br. przedstawiciele Związku wyrazili obawę, że w miejscu inwestycji mogą znajdować ludzkie szczątki z okresu Powstania Warszawskiego. Po przeprowadzeniu badań archeologicznych i konsultacji wykluczono ich obecność.

• W ramach współpracy ze Związkiem Powstańców Warszawskich, spółdzielnia Dembud chce m.in. stworzyć specjalną instalacje multimedialną, która upamiętni żołnierzy Powstania walczących na tych terenach.

 

– Zdajemy sobie sprawę, w jakim miejscu znajduje się nasza inwestycja, stąd pomysł, by krzewić wiedzę, o tym, co tu się działo. To po prostu obowiązek nasz, nie tylko jako Polaków, ale także przedsiębiorców – mówi Witold Romanowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Dembud.

Okazja do nawiązania relacji z powstańcami pojawiła się przy okazji realizacji nowej inwestycji Spółdzielni. Powstaje ona bowiem w miejscu ciężkich powstańczych walk. To tu, w okolicy dawnej ul. Nalewki i dzisiejszego Arsenału rozegrały się krwawe sceny związane z prowadzonymi działaniami zbrojnymi. W znajdującym się na tym terenie przedwojennym kompleksie handlowym, w Pasażu Simonsa, powstańczy oddział miał swą redutę. Była ona też schronieniem dla cywilnych mieszkańców stolicy. Niemcy zbombardowali Pasaż, grzebiąc ponad 200 osób. Większość ofiar stanowili żołnierze Batalionu AK Chrobry I.

Ponad 70 lat po tych wydarzeniach, na tym terenie powstać ma duża inwestycja mieszkaniowa. Będzie nią realizować Spółdzielnia Dembud. Projekt przewiduje budowę obiektu, który składać się będzie z 25 mieszkań oraz 5 lokali użytkowych.

W lipcu tego roku stołeczny konserwator zabytków nakazał wstrzymanie prac budowlanych. Stało się to po informacji od Związku Powstańców Warszawskich, o tym, że w miejscu tym znajdować się mogą powstańcze mogiły. 

Inwestor wycofał ciężki sprzęt, a na budowie pojawili się archeolodzy, którzy m.in. z użyciem georadaru przeszukali teren. Badanie nie potwierdziło przypuszczeń Powstańców. W miejscu inwestycji nie było żadnych śladów ludzkich szczątek. Także według przedwojennych map Warszawy, najprawdopodobniej należy wykluczyć, że mogą być tu pogrzebane ciała poległych w Powstaniu osób. Z map wynika bowiem, że w miejscu inwestycji Dembudu znajdowała się nieistniejąca dziś ulica Wyjazd.

W ogólnodostępnych źródłach historycznych znajdziemy też informacje, że Pasaż Simonsa składał się z dwóch obiektów. Pierwszy znajdował się przy ul. Długiej i został zniszczony przez Niemców w 1939 r., a jego ruiny rozebrano w czasie okupacji. Drugi budynek, który stał się w 1944 r. powstańczą redutą, był przy ul. Nalewki 2. Oba budynki rozdzielała jednak ulica Wyjazd, na której obecnie znajduje się działka spółdzielni Dembud.

– W odpowiedzi na doniesienia medialne, publikacje i wypowiedzi, które nie dość, że nie miały nic wspólnego z prawdą historyczną, to dodatkowo fałszowały przebieg Powstania Warszawskiego, z inicjatywą spotkania z przedstawicielami spółdzielni i Powstańcami wystąpił Dariusz Wolke – wiceburmistrz stołecznego Śródmieścia.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.