PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa przedstawiła plany inwestycji na 2014 r.

  • PAP    14 lutego 2014 - 11:15
Warszawa przedstawiła plany inwestycji na 2014 r.

- Najważniejsze inwestycje zaplanowane przez miasto na 2014 r. związane są z zakończeniem budowy odcinka drugiej linii metra. Warszawiacy pojadą nową kolejką najwcześniej jesienią. Jej szybkie uruchomienie będzie zależeć od sprawnych odbiorów technicznych.
Jak poinformowali w czwartek na konferencji stołeczni urzędnicy, centralny odcinek drugiej linii metra ma być oddany przez wykonawcę zgodnie z harmonogramem - 30 września. Po tej dacie rozpoczną się odbiory techniczne - ich pomyślne zakończenie jest warunkiem udostępnienia kolejki mieszkańcom.

Według dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego Wiesława Witka realizacja inwestycji przebiega "zgodnie z planem i jest pod kontrolą". Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe, a stan zaawansowania robót na większości z nich wynosi 70-75 proc. Wyjątkiem jest stacja Centrum Nauki Kopernik, gdzie trwa drążenie łącznika metra pod jezdniami Wisłostrady. Roboty przebiegają bez komplikacji - zapewnił Witek.

"W najbliższym okresie - podejrzewam, że w marcu - wspólnie z urzędem wojewody zamierzamy powołać zespół roboczy z udziałem Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i wszystkich zainteresowanych służb, aby przygotować się do odbiorów metra. Dzięki temu pewne prace będziemy mogli zacząć wcześniej, zapoznać się z materiałami, by później, w momencie samego odbioru, służby były dobrze przygotowane" - zapowiedział zastępca prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Na części ulic trwają przygotowania do kolejnych inwestycji. Trwa przebudowa ul. Prostej (planowane zakończenie - druga połowa roku), a w najbliższym czasie zostaną odtworzone tory tramwajowe na rondzie ONZ. W okolicach stacji Stadion Narodowy rozpocznie się wkrótce budowa pierwszego odcinka Trasy Świętokrzyskiej, która docelowo ma połączyć Targówek Fabryczny z Powiślem. Kilkusetmetrowy odcinek między Wybrzeżem Szczecińskim a ul. Zamoyskiego ma być gotowy do końca września.

W związku z końcem budowy centralnego odcinka drugiej linii metra ZTM chce zmienić trasy niektórych linii autobusowych i tramwajowych. Na stacjach Rondo Daszyńskiego, Dworzec Wileński i Stadion Narodowy miasto zamierza zorganizować duże punkty przesiadkowe. O zmianach w komunikacji miejskiej urzędnicy poinformują latem.

Zmieni się wygląd ulicy Świętokrzyskiej. Prace przy budowie rozpoczną się w maju. Wymienione zostaną nawierzchnie jezdni i chodników, powstaną ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe. Na odcinku od Ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej ulica będzie miała dwa pasy w każdym kierunku, a między ul. Marszałkowską a ul. Kopernika - zostanie zwężona do jednego pasa w każdą stronę.

"W istniejącym układzie komunikacyjnym zaczynamy realizować rozwiązania, które mają służyć ograniczaniu ruchu w centrum miasta i sprawią, że ten obszar będzie bardziej przyjazny dla pieszych i rowerzystów. (...) Sukcesywnie będziemy wdrażali takie elementy, które będą powodowały, że centrum miasta to nie będą przecinające się autostrady" - zapewnił Wojciechowicz.

W ramach ułatwień dla pieszych ratusz planuje m.in. dodatkowe poziome przejście dla pieszych na ul. Targowej (w okolicy skrzyżowania z Ząbkowską); zlecono też analizę istniejących rozwiązań w ruchu pieszych w rejonie ronda Dmowskiego. Jak poinformował Wojciechowicz, miasto przewidziało specjalne środki na poprawę bezpieczeństwa kilkunastu lub kilkudziesięciu szczególnie groźnych przejść dla pieszych, a także na likwidację barier architektonicznych utrudniających niepełnosprawnym przemieszczanie się po mieście.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: