PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Ratusz i TBS planują modernizację 23 warszawskich kamienic

  • pt/pap    27 września 2016 - 22:16
Warszawa. Ratusz i TBS planują modernizację 23 warszawskich kamienic
Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. (fot. UM Warszawa)

Ratusz planuje przekazać do modernizacji 23 miejskie kamienice; mieszkania w nich mają być dostępne dla osób o niskich dochodach. Inwestycje ma zrealizować miasto we współpracy z miejskimi spółkami TBS - w tym TBS Warszawa Południe.
Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski przedstawił plany miasta dotyczące modernizacji kamienicy na Pradze, przy ul. Stalowej 29. Według niego będzie to pierwszy w Warszawie projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do młodszych, jak i do starszych mieszkańców.

Inwestycje - według Olszewskiego - będą w 30-40 proc. finansowane przez miasto; pozostałe koszty miałyby ponieść TBS.

Kamienica przy Stalowej ma być jedną z 23 kamienic, które miasto ma przekazać do modernizacji.

Przypomnijmy, Stalowa 29 to pierwszy w Warszawie projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do osób młodszych, jak i do starszych mieszkańców stolicy. Dotyczy partycypacyjnego planowania i realizowany jest przez Fundacje Blisko, a proces prowadzi działaczka miejska Joanna Erbel.

Kamienice do modernizacji

Wiceprezydent miasta podkreślił, że do modernizacji w tej formule będą przeznaczane wyłącznie te kamienice, które są zabytkowe, objęte albo decyzjami dot. wykwaterowania, albo już dawno wykwaterowane, przede wszystkim ze względu na bardzo zły stan budynków - np. przy ul. Łomżyńskiej czy Targowej. Zaznaczył, że tych kamienic "miasto nie powinno sprzedawać, tylko mieć je w swoim majątku, by prowadzić swoją politykę mieszkaniową".

Jak poinformował wiceprezydent, w kamienicy przy ul. Stalowej 29 na warszawskiej Pradze zostaną zaprojektowane mieszkania dla przedstawicieli trzech grup pokoleniowych: seniorów, młodych poszukujących miejsca na "start" do samodzielnego życia oraz dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej. Według Olszewskiego, pomieszczenia w kamienicy zostaną odpowiednio dopasowane do ich potrzeb.

W kamienicy przy Stalowej mają powstać mieszkania o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Mają być dostępne dla osób o niskich dochodach - czynsze w nich mają być o wiele niższe niż na rynku.

"Ta kamienica będzie miała bardzo szczególną rolę do spełnienia, jest ona nietypowa - będzie to pierwsza kamienica społeczna. Pierwotnie miała być ona przeznaczona dla seniorów. Ale postanowiliśmy nie definiować budynku dla jednej grupy społecznej, która byłaby do niego przepisana" - powiedział Olszewski.

O inwestycji mówił też prezes zarządu TBS Warszawa Południe Adam Godusławski. Zapewniał, że zmodernizowana kamienica będzie mieć udogodnienia dla wszystkich, którzy w nich zamieszkają. Będą w nich m.in. windy i inne udogodnienia dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Na spotkanie z prezydentem miasta przyszła grupa przedstawicieli organizacji lokatorskich. Część z nich trzymała kartki z napisem: "Olszewski do dymisji", inni zadawali wiceprezydentowi miasta pytania m.in. o stan kamienic, plany remontów i ich koszt nie tylko na Pradze, ale i w innych dzielnicach miasta. Chcieli też wiedzieć, czy mieszkania w zapowiadanych kamienicach będą dla nich dostępne.

Zintegrowany Program Rewitalizacji Warszawy

Olszewski przekonywał, że ratusz systematycznie prowadzi remonty mieszkań w Warszawie, szczególnie na Pradze. Podkreślał, że niektóre z nich wymagają wymiany instalacji grzewczych, inne muszą zostać zmodernizowane tak, by miały łazienki i kuchnie. Jak zauważył, takie inwestycje często muszą trwać dłużej; zapewniał, że miasto nie zostawia mieszkańców takich kamienic bez pomocy.

Kamienica przy Stalowej ma zostać zmodernizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Program zakłada inwestycje w nowe budynki oraz poprawę stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic.

Zmiany mają umożliwić rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na sześciu obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa - według deklaracji ratusza - ma przeznaczyć na ten cel 1,4 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • mzak, 2016-10-19 13:53:10

    Praga Pd ma doświadczenia w mieszkaniach socjalnych. Lokal 64 kw. 3.8 m wysokości, tani czynsz, ogrzewane prądem. elektr. Jak raz dla ludzi o niskich dochodach. Albo inne, ogrzewane gazem. Pomimo, ze c.o jest najtańsze. O ile pamiętam w TBS nie ma niskich czynszów.
  • makler, 2016-10-19 12:03:24

    Warszawska Praga ma wiele takich kamienic które gdyby tylko trochę im pomóc mogą się stać idealnym miejscem na pierwsze własne mieszkanie. Rewitalizacja to temat teraz często poruszany jednak nie zawsze do końca dobrze przeprowadzony. Trzeba się skupić by przebiegała ona szybko i sprawnie a ludzie m...ogli korzystać z mieszkań czy wspominanych kamienic jak najszybciej!  rozwiń