PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa Stalowa doczeka się nowego przystanku. Rusza przebudowa linii

  • AH    25 września 2017 - 11:42
Warszawa Stalowa doczeka się nowego przystanku. Rusza przebudowa linii
Fot. Pixabay

PKP PLK podpisały wartą 126 mln zł umowę na przebudowę odcinka pomiędzy Warszawą Gdańską a Warszawą Rembertowem. W ramach projektu zostanie zbudowany nowy przystanek Warszawa Stalowa, który ma być węzłem komunikacyjnym w obrębie aglomeracji.
• W 2019 r. ma zostać oddany do użytku nowy przystanek Warszawa Stalowa. 

• Inwestycja ma szczególne znaczenie dla mieszkańców warszawskiej dzielnicy Praga. Przystanek powstanie blisko nowobudowanej stacji metra. Zwiększą się możliwości komunikacyjne w stolicy i dojazd z Pragi.

• Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania wynosi 85 proc.. Prace wykona firma Torpol.

Nowy przystanek Warszawa Stalowa zostanie wybudowany w pobliżu wiaduktu kolejowego nad Aleją Solidarności. Dwa perony będą wyposażone w wiaty, oświetlenie i ławki oraz czytelne oznakowanie i system informacji. Bezpieczne i wygodne dojście do przystanku zapewni przejście podziemne wyposażone w pochylnie. Obiekt będzie dostępny dla osób o ograniczonej mobilności. 

Inwestycja ma szczególne znaczenie dla mieszkańców warszawskiej dzielnicy Praga. Przystanek powstanie blisko nowobudowanej stacji metra. Zwiększą się możliwości komunikacyjne w stolicy i dojazd z Pragi.

Budowa planowana jest na lata 2018 - 2019.

- Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają dostępność Polaków do kolei. To efekt modernizacji i remontu linii kolejowych ale także budowy nowych przystanków. Dzięki takim przystankom, jak nowy obiekt Warszawa Stalowa, transport kolejowy integrujemy z komunikacją miejską. Podobne rozwiązania jak w stolicy są realizowane m.in. w Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim – mówi Andrzej Bittel podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
Na budowie nowej stacji inwestycja się nie kończy. Nowe urządzenia i wyremontowane tory stworzą warunki do przejazdu większej liczby pociągów. Przebudowanych zostanie 11 km torów pomiędzy stacjami Warszawa Gdańska i Warszawa Rembertów. Wymieniona zostanie sieć trakcyjna.

Wyremontowane będą dwa wiadukty kolejowe: nad ulicą Instytutową i Staniewicką. Na stacji Warszawa Wschodnia Towarowa wybudowana zostanie nowa nastawnia. Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz 54 nowych rozjazdów zapewni lepsze warunki jazdy pociągów.

- Efektem modernizacji będą sprawniejsze podróże w aglomeracji warszawskiej. Pasażerowie skorzystają z dodatkowego przystanku Warszawa Stalowa. Istotny zakres prac to także montaż 54 rozjazdów i nowych urządzeń sterowania ruchem, które zwiększą poziom bezpieczeństwa – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.

Inwestycja „Poprawa przepustowości linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa - Mińsk Mazowiecki, etap I” będzie realizowana w systemie "projektuj + buduj". Planowana na 26 miesięcy od podpisania umowy – do października 2019 roku. Roboty rozpoczną się w drugiej połowie 2018 roku, bez wstrzymywania ruchu pociągów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania wynosi 85 proc.. Prace wykona firma Torpol.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.