PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Stare Miasto wypiękniało

  • JL    21 grudnia 2015 - 08:56
Warszawa: Stare Miasto wypiękniało

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz sprawdza efekt wykonanych prac. /Fot. UM Warszawa (R. Motyl)

Warszawa wymieniła i wyremontowała nawierzchnię staromiejskich ulic, rynku i placów. Prace trwały cztery lata.
Prace podzielone były na etapy, aby jak najmniej przeszkadzały mieszkańcom i turystom.

– Warszawa dba o swoje zabytki, od wielu lat przeznaczając pieniądze na ich renowacje. Było to wielkie przedsięwzięcie. Ogromny terytorialnie front robót trzeba było pogodzić z interesami mieszkańców i turystów – mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Remont nawierzchni nadzorował Zarząd Terenów Publicznych. Łączna wartość robót wyniosła blisko 9 mln zł.

Od wielu lat Warszawa przyznaje pieniądze na remonty stołecznych zabytków. Dofinansowanie otrzymują właściciele, zarządcy, wspólnoty mieszkaniowe.

Spora liczba beneficjentów to wspólnoty mieszkaniowe na Starym Mieście. Z ogólne sumy ponad 12 mln zł jakie przeznaczyliśmy w tym roku na dofinansowanie, blisko 1,5 mln zł otrzymali właściciele kamieniczek na Starówce.

Remonty pozwoliły przywrócić im urodę z okresu odbudowy, czyli z czasu kiedy Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO w 1980 r. jako „wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego.”

Największa przemiana dokonuje się teraz w 11 kamienicach Strony Dekerta składających się na Muzeum Warszawy. Pierwszym etapem było oddanie do użytku historycznych piwnic. Trwają prace wewnątrz i na fasadach. Kolorystyka i zdobienia odnowionych elewacji nawiązują do tego co stworzyli architekci i budowniczowie z lat 50. Koszt samego remontu kamienic to blisko 39 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.