PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. W 2019 r. nowa Rotunda z miejscem na funkcje społeczne

  • pt/pap    22 listopada 2016 - 16:58
Warszawa. W 2019 r. nowa Rotunda z miejscem na funkcje społeczne
Rotunda w Warszawie (fot.Adik7swiony at pl.wikipedia)

• W styczniu 2017 r. ma się rozpocząć przebudowa Rotundy PKO, prace potrwają dwa lata.
• Nowy budynek zostanie wykonany głównie ze szkła i aluminium; zachowa dotychczasowy kształt, ale ma zyskać na lekkości.
• Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.
Rotunda to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy, znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Właścicielem Rotundy jest bank PKO BP, jego przedstawiciele przekonują, że budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego wymaga gruntownej przebudowy. Rotunda zostanie rozebrana i na jakiś czas zupełnie zniknie z krajobrazu stolicy.

Projekt "nowej, starej" Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r., nadesłano 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Przewiduje on zachowanie dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych Rotundy, ale również wprowadza do budynku przestrzeń na funkcje społeczne.

Dyrektor Centrum Administracji PKO Banku Polskiego Jacek Paszkiet powiedział, że ws. przebudowy Rotundy bank przeprowadził konsultacje na kilku płaszczyznach, były to najpierw panele architektów i urbanistów; następnie odbyły się konsultacje z mieszkańcami i klientami banku. Właściciel udostępnił ponad 20 tys. ankiet w placówkach banku, wypełnionych zostało ponad 10 tys. ankiet.

Paszkiet podkreślił, że pracownia architektoniczna Gowin&Siuta nie tylko najlepiej "oddała" w swoim projekcie oczekiwania społeczne, ale też powiązała je z podstawową bankową funkcją budynku.

Bartłomiej Gowin reprezentujący zwycięzcę konkursu na projekt Rotundy zwrócił uwagę, że konsultacje społeczne pozwoliły określić oczekiwania i potrzeby klientów banku oraz mieszkańców Warszawy.

"Staraliśmy się odpowiedzieć na te oczekiwania w sposób jak najpełniejszy, mając na uwadze również to, żeby przywrócić pierwotny charakter tego budynku - jego lekkość, przezierność, dostępność i otwartość. Zakładamy wykonanie wszystkich elementów charakterystycznych w nowoczesny sposób, zgodnie z najnowszymi normami, wymaganiami certyfikacji ekologicznych, ale też z dużym naciskiem na funkcjonalność i przyjazności tego budynku zarówno dla użytkowników, jak i pracowników" - powiedział Gowin.

Podstawowym założeniem idei projektowej było zachowanie gabarytu i charakteru budynku w niezmienionym stanie. "Tak, żeby nowo powstały budynek nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków" - wyjaśnił Gowin.

W konstrukcji nowej Rotundy ma dominować szkło i aluminium. Wykończenie stropu nad parterem ma być drewniane - poinformował Gowin.

Bank, jak przekazał, odda jedną trzecią swojej powierzchni na cele publiczne, niezwiązane z bankowością. Te funkcje będą zlokalizowane na pierwszym piętrze Rotundy - powiedział Gowin. Bank szuka operatora dla tej przestrzeni. Bank chce na temat tej przestrzeni rozmawiać także z miastem.

Funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią ziemi, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście z zielenią po bokach.

Bank obecnie kończy procedurę wyboru generalnego wykonawcy przebudowy Rotundy, chce z nim podpisać umowę w grudniu br. Wykonawca ma zacząć swoje prace na miejscu w styczniu przyszłego roku.

Gowin powiedział, że obecny stan techniczny budynku nie pozwala na wykorzystanie istniejących elementów budynku przy jego przebudowie. "Zakładamy, że cała istniejąca substancja budowlana zostanie wymieniona, co wiąże się również z tym, że budynek zniknie na jakiś czas" - powiedział Gowin.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.