PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa, Wrocław, Kraków. To miasta, które mają najwięcej dróg dla rowerzystów

 • PAP/KDS    27 lipca 2017 - 16:52
Warszawa, Wrocław, Kraków. To miasta, które mają najwięcej dróg dla rowerzystów
W Warszawie zlokalizowanych jest 499 km ścieżek rowerowych (fot.rowery.um.warszawa.pl)

Miastem z najbardziej rozbudowaną infrastrukturą rowerową jest Warszawa. Najmniej dróg dla rowerzystów wśród największych miast jest w Kielcach, Opolu i Zielonej Górze.
• Z informacji przekazanych przez stołeczny ratusz wynika, że w Warszawie zlokalizowanych jest 499 km ścieżek rowerowych. Jeszcze w 2017 r. wybudowanych zostanie kolejnych 50 km tras.

• Drugim miastem wojewódzkim w Polsce z największą liczbą ścieżek dla rowerzystów jest Wrocław. 

• Dane dotyczące liczby kilometrów ścieżek rowerowych uwzględniają długość dróg rowerowych, ciągów pieszo - rowerowych, pasów i kontrapasów.

Mikołaj Pieńkos z Urzędu Warszawy podkreślił, że stolica nie konkuruje z innymi miastami w liczbie ścieżek rowerowych. "Dla nas najbardziej liczy się jakość i spójność tras. Zależy nam na tym, aby ścieżki były budowane w długich ciągach i nie były przerywane" - dodał.

Pieńkos zwrócił uwagę, że przez wiele lat infrastruktura rowerowa była w Warszawie zaniedbywana. "Było mało tras, a ich jakość była niska. Teraz miasto stawia na rozwój ścieżek rowerowych. Ruch rowerowy co roku rośnie o nawet 20 proc., w związku z tym i sieć dróg rowerowych powinna się rozwijać. W ciągu ostatnich czterech lat w Warszawie powstało 200 km ścieżek rowerowych" - dodał.

Drugim miastem wojewódzkim w Polsce z największą liczbą ścieżek dla rowerzystów jest Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska cykliści mają do dyspozycji 237 km dróg. Do końca bieżącego roku ma powstać tam jeszcze dodatkowe 10 km tras.

Kolejną metropolią z infrastrukturą rowerową jest Kraków, w którym znajduje się 168 km ścieżek rowerowych. Krakowski ratusz planuje oddać pięć km nowych tras jeszcze w 2017 r.

Na ostatnim miejscu zestawienia znalazły się Kielce, w których jest jedynie 51 km ścieżek rowerowych. W planach rozwoju infrastruktury w bieżącym roku jest wybudowanie dwóch km nowych tras.

Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach zwrócił uwagę, że liczba ścieżek rowerowych w Kielcach nie jest mała przy uwzględnieniu, że infrastruktura drogowa zarządzana przez MZD liczy 300 km. Podkreślił, że rozwój infrastruktury rowerowej jest bardzo ważnym elementem kształtowania przestrzeni miejskiej w Kielcach.

"W 2018 r. rozpocznie się proces realizacji inwestycji poświęconej budowie tras rowerowych, w ramach którego powstanie kolejne 20 km ścieżek. Będą to drogi wysokiej jakości z nawierzchni bitumicznej. Mamy nadzieję, że rozwój tras rowerowych skłoni mieszkańców do korzystania z alternatywnych rodzajów transportu i przesiadania się na rowery" - dodał.

Niewielką liczbę tras rowerowych ma również Opole, gdzie zlokalizowano 72 km ścieżek.

Do miast z najsłabiej rozwiniętą infrastrukturą rowerową należy także Zielona Góra z 72 km dróg dla rowerów. Jednak ratusz tym mieście zapowiedział dynamiczny rozwój sieci rowerowej w najbliższym roku.

Dane dotyczące liczby kilometrów ścieżek rowerowych uwzględniają długość dróg rowerowych, ciągów pieszo - rowerowych, pasów i kontrapasów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Tadeusz Jędrzejczyk, 2017-07-29 11:42:14

  Czy Gdańsk nie leży w granicach Polski? Obecnie w GDN jest 671 km tras, wiele z nich już powtórnie odnawianie. To wciąż oznacza, że zarówno w liczbach względnych jaki i bezwględnych Gdańsk jest liderem.
 • Swiat Piotra, 2017-07-28 18:45:21

  Do Wrocek: No tak, zauważ prosze tylko, że Warszawa jest jak na polskie warunki bardzo nowoczesna, z bogatym społeczeństwem i ludźmi biznesu którzy płacą największe podatki- no to sobie budują ścieżki czy inne wieżowce. Cięzko to sobie wyobrazić w innym mieście. U nas w Łodzi ludzie ciężko pracuj...ą i nie mają czasu na zabawy jak celebryci i inne gwiazdki z Warszawy- całe dnie tylko rolki, rowerek, spa i zakupyniczym w Londynie czy Dubaju.  rozwiń
 • Wrocek, 2017-07-28 15:31:49

  Warszawa lider. To czuć, kursuje między Wrocławiem, Poznaniem a Warszawą więc lekkie porównanie jest. Warszawa 2 x taka jak Wrocław ale ścieżek maja ponad 2 x tyle co my! Zazdroszczę krawaciarzom też ilości baz do wypożyczania rowerów, gdzie bym nie pojechał w W-wie to rowery. Nawet na korki zna...leźli sposób- przejażdzka rowerem, do metra a potem znowu rowerek. Szkoda,że u nas sie tak nie da. Plus taki, że my mamy Ślęże a oni tylko Szczęśliwice.  rozwiń