PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa wyda miliony na inwestycje nad Wisłą

  • PAP    7 lipca 2014 - 07:25
Warszawa wyda miliony na inwestycje nad Wisłą

W latach 2014 - 2020 Warszawa zamierza wydać około 200 mln zł na inwestycje związane z Wisłą i jej najbliższym otoczeniem. W planach jest m.in. przebudowa kolejnego odcinka bulwarów oraz przedłużenie nadwiślańskiego szlaku rowerowego.
O planach wydatków na inwestycje pod wspólną nazwą "Dzielnica Wisła" podczas niedzielnej konferencji prasowej opowiadała prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej pełnomocnik ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły Marek Piwowarski.

Prezydent podkreśliła, że Wisła na warszawskim odcinku - ze względu na praski, dziki brzeg - jest unikatowa na skalę europejską. Takiego nabrzeża nie mają Sekwana w Paryżu czy Tamiza w Londynie.

Przypomniała nadwiślańskie inwestycje, które zostały wykonane w ostatnich latach i te, które są w trakcie realizacji, m.in. multimedialny park fontann na Podzamczu, przebudowę Portu Czerniakowskiego, budowę nadwiślańskiego szlaku rowerowego i pawilonu plażowego w okolicy mostu Poniatowskiego.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że w latach 2009 - 2014 miasto wydało na inwestycje nad Wisłą 227 mln zł. Na kolejne, do roku 2020, przeznaczy zaś kolejne 200 mln zł, w tym 50 mln zł na konserwację i modernizację wałów i murków przeciwpowodziowych.

"Chcemy dokończyć budowę bulwarów wiślanych, wybudować nowy ośrodek wodniacki Przystań Warszawa, a także kolejne odcinki nadwiślańskiego szlaku rowerowego" - powiedziała.

Zapowiedziała też m.in. poprawienie dostępności infrastruktury sanitarnej nad rzeką oraz powstanie dwóch kładek dla pieszych w portach żerańskim i czerniakowskim.

Pełnomocnik ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły poinformował, że z ogólnej kwoty 200 mln zł przeznaczonych na inwestycje nad rzeką, na rewitalizację kolejnych odcinków bulwarów miasto wyda ponad 90 mln zł. Na plaże i kąpieliska planuje się wydać 34,4 mln zł, a na budowę ścieżek rowerowych i biegowych - 6,3 mln zł. Kolejne 11 mln zł pochłonie rozwój żeglugi i rekreacji wodnej, m.in. w porcie czerniakowskim, gdzie powstać ma przystań wodniacka.

Wśród planowanych inwestycji jest też przebudowa XVIII-wiecznej Osi Stanisławowskiej. Dziś kończy się ona na barakach straży miejskiej. "Likwidacja tych baraków połączy na powrót oś z Wisłą - poprzez basen portu czerniakowskiego" - wyjaśnił Piwowarski.

Nad kanałem portu powstać ma też kładka dla pieszych, prowadząca na cypel czerniakowski. Ta, która wcześniej stała w tym miejscu, w 2009 r. została zdemontowana ze względu na zły stan techniczny.

Kolejne inwestycje dotyczą ścieżek rowerowych. W planach jest m.in. przebudowa mostu nad kanałem do portu żerańskiego, który kiedyś służył do wywożenia popiołów z tamtejszej elektrociepłowni. Po jego modernizacji szlak rowerowy na praskim brzegu Wisły będzie przedłużony aż do Jabłonny.

Piwowarski powiedział, że miasto planuje też przebudować teren między mostem Poniatowskiego a mostem Łazienkowskim, gdzie niegdyś funkcjonowały nadrzeczne baseny. Na Wiśle miałyby też powstać baseny pływające. Obiekty takie funkcjonowały m.in. w latach 40. XX w. "Dziś są to standardowe technologie, więc nie jest to inwestycja szczególnie trudna. Chcielibyśmy zlokalizować dwa takie baseny w centralnym obszarze rzeki w Warszawie" - powiedział Piwowarski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • gonzo, 2014-07-07 13:32:50

    Nabrzeże z wytrzymałego i ładnego kamienia to było by coś, a nie jakiś beton średniej jakości.
  • JodekMordka, 2014-07-07 11:11:01

    Pełnomocnik ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły poinformował, że z ogólnej kwoty 200 mln zł przeznaczonych na inwestycje nad rzeką, na rewitalizację kolejnych odcinków bulwarów miasto wyda ponad 90 mln zł. A CO Z UMCNIANIEM WAŁU PRZECIWPOWODZIOWEGO NA WIŚLE NA ODCINKU OD FIELDORFA W STRONĘ WAWRA.... Dwa razy się udało wygrać z Wisłą, w 2010 i 2014. Trzeci raz wały nie wytrzymają i pójdzie pod wodę niewyobrażalnie duży teren. Począwszy od Gocławia, Saska Kępa do Kinowej, część Wawra. Nie mówiąc o lewobrzeżnej Warszawie. Proszę sprawdź mapę WODY 100 LETNIEJ. Ponad 200 tys. ludzi do ewakuacji. !!!!!!!!!!. W 2010 siedziałem na walizkach na Saskiej Kępie. Jest powiedzenie „DO TRZECH RAZY SZTUKA”  rozwiń