PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Za pieniądze z oszczędności powstanie kładka nad Wisłą i tunele pod torami

  • PAP/AT    8 marca 2016 - 15:51
Warszawa: Za pieniądze z oszczędności powstanie kładka nad Wisłą i tunele pod torami
Na najbliższej sesji Rady Warszawy ma się pojawić wniosek o wpisanie nowych wydatków do budżetu miasta (fot.um.warszawa.pl/R.Motyl)

• Warszawa chce zbudować kładkę pieszo-rowerowej nad Wisłą i tunele pod torami w Rembertowie i Wesołej z dodatkowych ok. 400 mln zł.
• Fundusze pochodzą ze środków unijnych i oszczędności.
Część pieniędzy zostanie przeznaczona na nowe inwestycje, a cześć na dofinansowanie już zaplanowanych. W sumie lista tych pierwszych i drugich obejmuje 25 pozycji.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała na wtorkowej (8 marca) konferencji w ratuszu, że dodatkowe ok. 400 mln zł na inwestycje pochodzą przede wszystkim z funduszy europejskich, które zostały zaksięgowane w tym roku oraz z innego typu oszczędności. Na najbliższej sesji Rady Warszawy ma się pojawić wniosek o wpisanie nowych wydatków do budżetu miasta - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę na zupełnie nową inwestycję, czyli budowę kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą, która połączy Śródmieście i Pragę. Dodała, że kładka będzie uzupełnieniem mostów i II linii metra.

Czytaj też: Warszawa wybuduje 80 km tras rowerowych

Budowa kładki ma w latach 2016-2019 kosztować 30 mln zł. W tym roku miasto zamierza na ten cel przeznaczyć 200 tys. zł.

Prezydent stolicy poinformowała, że miasto poznało oferty na budowę ścieżki rowerowej pod mostem Łazienkowskim. "Większość ofert jest poniżej sumy, którą przewidzieliśmy" - powiedziała. Na budowę ścieżki Rada Warszawy przyznała 16 mln zł.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła także uwagę na przeznaczenie pieniędzy na budowę trzech bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe w Rembertowie - wiadukt przy ul. Chełmżyńskiej i tunel przy ul. Cyrulików oraz tunel w Wesołej. Na te cele miasto przeznaczy 61 mln zł, w tym roku 3 mln zł, w 2017 r. - 49,9 mln zł i w 2018 r. 8,1 mln zł.

Ponadto miasto dofinansuje zintegrowany program rewitalizacji Pragi i modernizację budynków komunalnych. Na ten cel w latach 2016-2018 trafi 43 mln zł. Oprócz tego miasto przeznaczy ponad 37 mln zł na budowę budynków komunalnych w Wawrze i 10 mln zł na taki sam cel w Ursusie.

Na zieleń miejską w latach 2016-2019 miasto przeznaczy 45 mln zł; jak wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz chodzi o zwiększenie liczby nasadzeń i rewitalizację parków w mieście. "Zbudujemy też nowe wejście do ogrodu zoologicznego od strony ul. Jagiellońskiej, żeby poprawić dostępność do zoo" - zapowiedziała prezydent stolicy. Ma to kosztować 750 tys. zł.

Kwotą 15 mln zł w latach 2016-2018 ma być dofinansowany program ochrony zabytków, 6 mln zł trafi w ciągu trzech najbliższych lat na budowę żłobka w Ursusie.

Wiceprezydent Michał Olszewski poinformował na konferencji, że otrzymał wiadomość o otworzeniu ofert na budowę bulwarów wiślanych. "Otrzymaliśmy pięć ofert, w najbliższych dniach będziemy informowali o wyborze najkorzystniejszej oferty" - powiedział Olszewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wojti, 2016-03-21 10:46:29

    Kładka to ekstra pomysł przez długi czas mieszkałem poza granicami kraju i takie kładki to standard i jestem pewien że u nas też się sprawdzą. Oczywiście rozwój komunikacji jest równie ważny by dojazd do pracy był dla mieszkańców jak najlepszy jednak nie tylko pracą człowiek żyje i spacer kładą na n...owo wyremontowane bulwary to będzie czysta przyjemność. Zakładam że chwilę po otworzeniu nowej kładki warszawiacy będą chcieli kolejne :)  rozwiń