PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawska Praga - czas na wielkie zmiany

  • Propertydesign.pl    30 kwietnia 2015 - 08:14
Warszawska Praga - czas na wielkie zmiany

Muzeum Polskiej Wódki

Od kilku lat trwają prace zmierzające do odnowienia historycznej dzielnicy Warszawy - Pragi. Istotną częścią programu rewitalizacji, zaplanowanego do 2022 roku, będą nowe obiekty kulturalne – powstanie tu m.in. centrum kultury z salą koncertową i siedzibą Sinfonii Varsovii, świetność ma także odzyskać Wytwórnia Wódek „Koneser”.
Turyści, którzy odwiedzają Warszawę stykają się z różnymi opiniami o Pradze. Jedni twierdzą, że lepiej nie zapuszczać się na tereny prawobrzeżnej części stolicy, inni wręcz zachęcają, by zobaczyć i poczuć jej inne oblicze. Jak mówi varsavianista Janusz Owsiany, szef Stowarzyszenia Monopol Warszawski, dbającego m.in. o zachowanie unikatowej atmosfery Starej Pragi to właśnie w tej dzielnicy widać jak wyglądała Warszawa na początku XX wieku.

- Niewątpliwie ludzie, którzy tam przyjeżdżają zaglądają na praskie podwórka trochę jak do oranżerii. Nie przychodzi im do głowy, żeby powiedzieć "dzień dobry". Jakby zapomnieli jak się zachować w cudzym domu. Faktycznie to jest zupełnie inny świat. Większość ludzi mieszka tam od pokoleń, żyjąc skromnie, radzą sobie dzięki wzajemnej pomocy.

Dzielnica z roku na rok się zmienia. Remontowane są ulice i budynki, z których większość powstała przed II wojną światową, a niektóre nawet przed 1900 rokiem. Jednym z rewitalizowanych obiektów, który ma szansę uczynić Starą Pragę jeszcze bardziej interesującym miejscem, jest dawna wytwórnia wódek „Koneser”, zlokalizowana między ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską.

Cały artykuł czytaj na Propertydesign.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Adaś, 2015-06-10 16:00:16

    Tak, to będą ogromne zmiany dla Pragi. Ta dzielnica na to zasłużyła, żeby ktoś ją w końcu odkrył. Piękne, historyczne lokalizacje, Trzeba tylko o ten dorobek zadbać, a proszę zaraz pojawią się tu ludzie, którzy chcą tu pracować, mieszkać. Trzymam kciuki za dalszą rewitalizację Pragi...  rozwiń