PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskei metro: Kontrowersyjne warunki przetargu

  • PAP/Puls Biznesu    10 lipca 2015 - 06:05
Warszawskei metro: Kontrowersyjne warunki przetargu
Tak przebiegała budowa II linii metra (fot.um.warszawa)

Wart 3,3 mld zł przetarg na przedłużenie II linii warszawskiego metra budzi kontrowersje. Część firm zarzuca stolicy ograniczanie konkurencji.
Jak pisze "Puls Biznesu", kością niezgody jest wymóg dotyczący wykazania przez oferentów, że w ciągu pięciu ostatnich lat zrealizowali co najmniej 3 km tunelu wykonanego tarczami TBM, w tym co najmniej 1 km tunelu metra oraz co najmniej dwie stacje podziemne.

Zbyt ostre kryteria przetargu?

Sęk w tym, że w ostatnich latach w miastach zachodniej i wschodniej Europy wiele firm budowało podziemne kolejki, ale tylko nieliczne korzystały z technologii TBM, stosowanej w Warszawie. Może to ograniczyć liczbę oferentów. Ale faktem jest, że zainteresowanie przetargiem jest ogromne, o czym świadczy niemal 1,5 tys. pytań złożonych przez 32 potencjalnych wykonawców.

Nowe odcinki II linii metra mają być gotowe w 2019 r. Do działającego już centralnego odcinka dojdzie ok. 3,4 km w kierunku zachodnim i ok. 3,1 km w kierunku północno-wschodnim. Na trasie przybędzie 6 stacji - po trzy w obu kierunkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.