Warszawski Iluzjon wraca do dawnej siedziby

Warszawski Iluzjon, po prawie czteroletniej przerwie, wraca do dawnej siedziby w gmachu przy ul. Narbutta. Uroczystość otwarcia odremontowanego kina, należącego do Filmoteki Narodowej, odbędzie się 9 listopada, a od 11 listopada Iluzjon będzie dostępny dla widzów.
Warszawski Iluzjon wraca do dawnej siedziby
Wcześniej jako datę wznowienia działalności Iluzjonu przy Narbutta podawano 4 października, czyli termin o miesiąc wcześniejszy.

"Nieco przesunęły się prace remontowe, w związku z faktem, że jest to budynek zabytkowy" - wyjaśniła we wtorek rzeczniczka Filmoteki Narodowej Justyna Jabłońska, która poinformowała o nowej dacie.

Iluzjon nieczynny był od czerwca. 31 maja odbyły się ostatnie seanse w siedzibie tymczasowej kina - w Sali im. Stefana Dembego w gmachu Biblioteki Narodowej w Al. Niepodległości, gdzie Iluzjon funkcjonował od stycznia 2009 r. Działalność w budynku przy ul. Narbutta, który poddano remontowi i przebudowie, kino wznowi w listopadzie.

Podczas uroczystego otwarcia 9 listopada pokazany będzie, po rekonstrukcji cyfrowej, film niemy z 1928 roku, "Pan Tadeusz" w reż. Ryszarda Ordyńskiego, a projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo - poinformowała Jabłońska. Będzie to ceremonia zamknięta, na którą obowiązywać będą zaproszenia; dla publiczności kino otworzy drzwi 11 listopada - zaznaczyła rzeczniczka.

Po remoncie Iluzjon z jednosalowego tradycyjnego kina ma się zamienić w centrum sztuki filmowej, z dwiema salami.

Sala większa, czyli ta, którą wieloletni bywalcy w Iluzjonie dobrze znają, nosić będzie nazwę "Stolica". Jest to nawiązanie do tradycji - do dawnego kina Stolica, które pierwotnie działało w gmachu przy Narbutta, zaprojektowanym pod koniec lat 40.

Sala, z widownią liczącą 263 miejsca, zachowa charakter wcześniejszego, oryginalnego wystroju oraz zbliżone proporcje. Wzbogacona zostanie o scenę przed ekranem, która w nowej aranżacji zyska fosę orkiestrową.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE