PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawski Iluzjon wraca do dawnej siedziby

  • PAP    25 września 2012 - 20:27
Warszawski Iluzjon wraca do dawnej siedziby

Warszawski Iluzjon, po prawie czteroletniej przerwie, wraca do dawnej siedziby w gmachu przy ul. Narbutta. Uroczystość otwarcia odremontowanego kina, należącego do Filmoteki Narodowej, odbędzie się 9 listopada, a od 11 listopada Iluzjon będzie dostępny dla widzów.
Wcześniej jako datę wznowienia działalności Iluzjonu przy Narbutta podawano 4 października, czyli termin o miesiąc wcześniejszy.

"Nieco przesunęły się prace remontowe, w związku z faktem, że jest to budynek zabytkowy" - wyjaśniła we wtorek rzeczniczka Filmoteki Narodowej Justyna Jabłońska, która poinformowała o nowej dacie.

Iluzjon nieczynny był od czerwca. 31 maja odbyły się ostatnie seanse w siedzibie tymczasowej kina - w Sali im. Stefana Dembego w gmachu Biblioteki Narodowej w Al. Niepodległości, gdzie Iluzjon funkcjonował od stycznia 2009 r. Działalność w budynku przy ul. Narbutta, który poddano remontowi i przebudowie, kino wznowi w listopadzie.

Podczas uroczystego otwarcia 9 listopada pokazany będzie, po rekonstrukcji cyfrowej, film niemy z 1928 roku, "Pan Tadeusz" w reż. Ryszarda Ordyńskiego, a projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo - poinformowała Jabłońska. Będzie to ceremonia zamknięta, na którą obowiązywać będą zaproszenia; dla publiczności kino otworzy drzwi 11 listopada - zaznaczyła rzeczniczka.

Po remoncie Iluzjon z jednosalowego tradycyjnego kina ma się zamienić w centrum sztuki filmowej, z dwiema salami.

Sala większa, czyli ta, którą wieloletni bywalcy w Iluzjonie dobrze znają, nosić będzie nazwę "Stolica". Jest to nawiązanie do tradycji - do dawnego kina Stolica, które pierwotnie działało w gmachu przy Narbutta, zaprojektowanym pod koniec lat 40.

Sala, z widownią liczącą 263 miejsca, zachowa charakter wcześniejszego, oryginalnego wystroju oraz zbliżone proporcje. Wzbogacona zostanie o scenę przed ekranem, która w nowej aranżacji zyska fosę orkiestrową.

<!-- pagebreak //-->

Nowopowstała sala mała - kameralna, z 49 miejscami na widowni - działać będzie na poziomie minus jeden. Nazwana została "Mała czarna". "Ta salka będzie kompletnie inna, to będzie szkło, aluminium, beton - czyli klimat surowy i nowoczesny.

Linią demarkacyjną ma być szklana ściana pomiędzy głównym a małym foyer, która będzie oddzielała te dwa światy" - zapowiadał w lipcu zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej ds. ekonomiczno-organizacyjnych, Krzysztof Hnatkowski.

W Iluzjonie funkcjonować mają stanowiska komputerowe z dostępem do filmowych baz danych. Uruchomiona zostanie księgarnia filmowa, oferująca wydawnictwa na miejscu i na zamówienie. Ponadto przy kinie, jak dawniej, działać będzie kawiarnia.

Pieniądze na remont gmachu przy Narbutta Filmoteka Narodowa otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sam remont kosztował ok. 14 mln zł, a razem z dodatkowymi kosztami, np. kupnem wyposażenia - ponad 18 mln zł.

Iluzjon działa od ponad 50 lat jako jedna z kulturalnych wizytówek Warszawy. Prezentuje dorobek kinematografii polskiej i światowej od początków jej istnienia po czasy obecne. Budynek przy ul. Narbutta zaprojektował w 1948 r. Mieczysław Piprek. Najpierw działało tam kino Stolica.

Iluzjon rozpoczął działalność w 1956 r., przy Archiwum Filmowym w Warszawie. Kino wielokrotnie zmieniało siedzibę. Gmach dawnego kina Stolica przy Narbutta stał się siedzibą Iluzjonu w 1997 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.