PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie Centrum Lokalne: Pierwsze powstanie w Falenicy

  • aw    25 sierpnia 2016 - 10:44
Warszawskie Centrum Lokalne: Pierwsze powstanie w Falenicy
Wizualizacja przebudowy targowiska przy ul. Walcowniczej w Falenicy (fot. UM m.st. Warszawy)

• W czwartek, 25 sierpnia stołeczni radni będą głosować nad przeznaczeniem 14 mln zł na przebudowę targowiska przy ul. Walcowniczej w Falenicy.
• Razem z otaczającym go terenem powstanie w tym miejscu Warszawskie Centrum Lokalne.
Prace nad modernizacją targowiska w Wawrze rozpoczęły się w 2015 r., a obszar ten jest jedną z dziesięciu pilotażowych lokalizacji wybranych w ramach programu „Warszawskie Centra Lokalne”, który prowadzi stołeczny ratusz we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Nie tylko miejsce zakupów

Na nowe Centrum Lokalne Falenica będą składały się poza targowiskiem także m.in. siłownia plenerowa, plac zabaw, parking dla korzystających z targowiska, biblioteka wraz z centrum społeczno-kulturalnym i zagospodarowane skwery.

- Teren, gdzie niebawem powstanie Centrum Lokalne Falenica, to dziś popularne miejsce zakupów mieszkańców nie tylko z Wawra. Wymaga ono modernizacji i uzupełnienia oferty dla zainteresowanych spędzaniem czasu w miejskiej przestrzeni - mówi Ewa Masny-Askanas, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy i dodaje, że proces konsultacji społecznych modernizowanego obszaru cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i kupców.

Zorganizowano w ramach niego szereg spotkań informacyjnych, warsztaty projektowe i spacer badawczy. Mieszkańcy podczas spotkań zgłaszali m.in. konieczność poprawy infrastruktury komunikacyjnej i drogowej, rozbudowania biblioteki, poprawy porządku, czystości i estetyki, wprowadzenia atrakcyjnych miejsc spotkań (np. kawiarni czy restauracji).

Prace mające na celu wprowadzenie koncepcji w życie rozpoczną się w przyszłym roku.

Projekt Warszawskie Centra Lokalne

- Chcemy stworzyć całą sieć centrów lokalnych, aby zaoferować jak najlepszą przestrzeń publiczną. Receptę na takie projekty wypracowaliśmy wspólnie z architektami, ekspertami, ale przede wszystkim z aktywnymi mieszkańcami, którzy dostarczyli nam sporo inspiracji - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Cieszę się, że pierwsze z centrów powstaje właśnie w Falenicy, to miejsce szczególnie mi bliskie.

Jak przypomina stołeczny ratusz, jesienią ubiegłego roku Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich na zlecenie m.st. Warszawy przygotował rekomendacje dotyczące wybranych 10 pilotażowych lokalizacji warszawskich centrów lokalnych:

1. Białołęka - ul. Modlińska 257
2. Mokotów - Skwer S. Broniewskiego „Orszy”
3. Ochota - skrzyżowanie ulic Racławickiej i Mołdawskiej
4. Praga-Północ – Plac Hallera
5. Rembertów – ul. Chruściela
6. Targówek – ul. Kondratowicza
7. Ursus – Osiedle „Niedźwiadek”
8. Wawer - ul. Walcowniczej
9. Wilanów - ul. Nałęczowska
10. Żoliborz - Plac Grunwaldzki

Dla każdego miejsca zaproponowane zostały indywidualne rozwiązania służące poprawie jakości przestrzeni i wprowadzeniu funkcji służących lokalnym społecznościom w nawiązywaniu codziennych kontaktów i atrakcyjnym formom spędzaniu wolnego czasu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.