PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie przygotowania do Euro na finiszu

  • PAP    28 kwietnia 2012 - 12:59
Warszawskie przygotowania do Euro na finiszu

Dobiegają końca remonty przeprowadzane w Warszawie w związku przygotowaniami do Euro; w połowie maja ma ruszyć budowa strefy kibica na pl. Defilad. Miasto prowadzi kampanię informacyjną nt. utrudnień komunikacyjnych w dniach meczowych w centrum stolicy.
W okolicy Stadionu Narodowego odnowiono stację Warszawa Stadion, m.in. perony, nad którymi powstało zadaszenie nawiązujące kolorystyką do pobliskiego Stadionu Narodowego; stację przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przystanek razem z Dworcem Wschodnim ma przyjąć większość kibiców jadących na mecze Euro 2012, rozgrywane w Warszawie.

Z kolei dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia zostanie oddany do użytku na przełomie maja i czerwca - obecnie trwają na nim ostatnie prace wykończeniowe. Budynek został przebudowany, zyskał nową klimatyzację i system monitoringu - na dworcu zamontowano ok. 100 kamer. Jest też przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością - ma windy, ścieżki dla niewidomych.

Tomasz Kunert ze stołecznego biura koordynacji inwestycji i remontów w pasie drogowym powiedział PAP, że jeszcze przed mistrzostwami gotowy ma być dworzec autobusowy przy ul. Lubelskiej, skąd odjeżdża część autobusów dawniej zatrzymujących się na zlikwidowanym we wrześniu ub. roku Dworcu PKS Stadion.

Na ukończeniu są także remonty nawierzchni w okolicy stadionu: chodnika przy Dworcu Wschodnim, chodników i nawierzchni m.in. przy ul. Zamoyskiego oraz remont torowiska przy ul. Zielenieckiej. Odnowiony ma zostać także murek ogrodzenia Parku Skaryszewskiego przy al. Zielenieckiej.

Największym przedsięwzięciem zrealizowanym w stolicy w związku z ME2012 była budowa wartego blisko 2 mld złotych Stadionu Narodowego. Rozbudowano też lotnisko Chopina. Usprawniono niektóre połączenia komunikacyjne w mieście, wymieniono tabor, wybudowano parkingi na obrzeżach miasta.

Na czas mistrzostw wstrzymane będą remonty w centrum miasta oraz na trasach przejazdów kibiców. Kontynuowana jednak będzie budowa II linii metra.

Budowa strefy kibica na pl. Defilad ma ruszyć 15 maja, a podczas jej otwarcia 7 czerwca (na dzień przed pierwszym meczem) odbędzie się koncert. Strefa kibica może pomieścić ok. 100 tys. osób. Staną w niej dwie sceny, mecze będą transmitowane na ośmiu ekranach (największy - 147 m2 powierzchni).

Część miejsca zagospodarują sponsorzy, znajdzie się tam także sklep z pamiątkami UEFA, informacja turystyczna, punkty medyczne. Zaplanowano spotkania z piłkarzami i ludźmi ze świata sportu, prezentację archiwalnych materiałów z ME, a także kino letnie o tematyce sportowej, musicale i koncerty na żywo.

Zamknięty dla ruchu będzie fragment ul. Marszałkowskiej od ronda Dmowskiego do skrzyżowania z ul. Świętokrzyską. Jezdnia będzie wykorzystana do transportu osób z niepełnosprawnością oraz przez służby. Bezpośrednią przyczyną utrudnień na Marszałkowskiej jest budowa stacji II linii metra Świętokrzyska.

Andrzej Cudak, p.o. dyrektor zajmującego się z ramienia miasta mistrzostwami Sekretariatu ds. Euro 2012 powiedział PAP, że wniosek ws. przeprowadzenia imprezy masowej w strefie kibica został złożony w lutym, ale nie ma jeszcze decyzji miasta w tej sprawie. Zaznaczył, że uzgadniane są szczegółowe rozwiązania z policją i strażą pożarną. Rozstrzygnięto już część przetargów m.in. na firmę zarządzającą strefą kibica, firmę ochroniarską, firmę, która dostarczy toalety, finalizowany jest też przetarg na zarządzanie strefą gastronomiczną.

Dodał, że w Warszawie będzie jedna oficjalna strefa kibica. Zaznaczył jednak, że tzw. miejsce publicznego oglądania meczów może zorganizować każdy, kto uzyska licencję, której warunki określa UEFA. "Nic mi nie wiadomo, by ktokolwiek do kogokolwiek wystąpił o pozwolenia na organizację strefy rosyjskiej" - powiedział.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.