PARTNER PORTALU
  • BGK

Ważna trasa w Rudze Śląskiej

  • PAP    6 sierpnia 2010 - 15:32

Wartą ponad 43,4 mln zł umowę na budowę pierwszego odcinka ważnej dla aglomeracji katowickiej trasy N-S podpisano w piątek w Rudzie Śląskiej.
Choć inwestorem jest rudzki samorząd, trasa w przyszłości ma stać się jednym z komunikacyjnych kręgosłupów zachodniej części aglomeracji - na terenie Rudy Śląskiej najpierw stanie się ważnym łącznikiem Drogowej Trasy Średnicowej i autostrady A4, potem ma być budowana dalej w obie strony - do Bytomia i Mikołowa.

Pod kątem dużego obciążenia ruchem aglomeracyjnym przygotowywane są projekty kolejnych etapów trasy. Budowana będzie od razu jako dwujezdniowa droga z dwoma pasami w każdą stronę, z większością bezkolizyjnych skrzyżowań.
Takie założenia będzie spełniał pierwszy, północny odcinek trasy N-S, od istniejącego węzła na Drogowej Trasie Średnicowej do głównej rudzkiej ulicy 1 Maja, gdzie w ramach podpisanej w piątek umowy powstanie drugi dwupoziomowy węzeł.

Fragment nowej trasy N-S będzie miał około kilometra długości; równolegle z jego budową zmodernizowany zostanie 800-metrowy odcinek ulicy 1 Maja.

Główną korzyścią dla kierowców, gdy inwestycja zostanie oddana do użytku, będzie znaczne skrócenie dojazdu do Drogowej Trasy Średnicowej z centralnych i południowych dzielnic miasta - Wirka, Bielszowic i Halemby. Obecnie, aby dostać się z nich do już gotowego węzła na DTŚ, trzeba pokonać m.in. zatłoczone skrzyżowanie ulic 1 Maja i Zabrzańskiej.

Jak poinformował PAP w piątek Wojciech Grzesiczek z rudzkiego magistratu, wykonawcą będzie konsorcjum firmy Wazko z Luzina i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg "Drogopol - ZW" z Katowic. Przewidziany w umowie termin oddania inwestycji do użytku to sierpień 2012 r.

Prócz budowy nowej i modernizacji istniejącej drogi, wykonawca przebuduje kanalizację deszczową, sieci wodociągowe i cieplne oraz urządzenia elektroenergetyczne, zbuduje oświetlenie układu drogowego, a także nasadzi w obrębie inwestycji drzewa i krzewy.

Pierwszy odcinek trasy N-S w Rudzie Śląskiej zostanie sfinansowany w dużej mierze ze środków unijnych - 85 proc. z 43,4 mln zł miasto pozyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.