PARTNER PORTALU
  • BGK

Wciąż nie znają przyczyny awarii na Śląskim

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    15 listopada 2011 - 15:25
Wciąż nie znają przyczyny awarii na Śląskim

Samorząd województwa śląskiego zlecił Instytutowi Techniki Budowlanej przeprowadzenie ekspertyzy, która ma wyjaśnić przyczyny awarii na Stadionie Śląskim. Jej wyniki miały być znane do 15 listopada. Wiadomo już, że ten termin nie zostanie dotrzymany.
W połowie lipca - tuż przed końcową fazą trwającego od dwunastu dni tzw. big liftu - pękły dwa „krokodyle”, czyli uchwyty łączące liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem rozciąganym. Zgodnie z projektem, wewnętrzny pierścień ma podtrzymywać 40 takich uchwytów.

Czytaj też: Stadion Śląski będzie gotowy dopiero w połowie 2012 r.?

Konstrukcja musiała zostać opuszczona w celu zmniejszenia działających na nią sił oraz wymontowania uszkodzonych elementów do przebadania przez specjalistów. Wyniki badań miały być znane do 15 listopada. Od nich zależy to, czy dojdzie do ewentualnych zmian w projekcie zadaszenia stadionu.

We wtorek rzecznik urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, Aleksandra Marzyńska, poinformowała, że badania potrwają dłużej. Nowy termin wyznaczono na 15 grudnia.

Pierwotnie prace budowlane na Stadionie Śląskim miały potrwać do listopada. Najpewniej inwestycję uda się jednak ukończyć dopiero w połowie 2012 r., o czym w połowie sierpnia, w rozmowie z wnp.pl, prezes Mostostalu Zabrze, Leszek Juchniewicz.

- Będziemy musieli poczekać do wiosny z montażem poliwęglanowego pokrycia dachu. Potrzebne są do tego stabilne i plusowe temperatury. Dlatego montaż poliwęglanu najpewniej rozpocznie się w marcu i potrwa trzy miesiące - tłumaczył wówczas Juchniewicz.

Wartość inwestycji w Chorzowie, którą Mostostal Zabrze wykonuje w konsorcjum z Hochtief Polska, Hochtief Solutions A.G. i Thermoserr, wynosi ok. 360 mln zł brutto.

Po trwającej od 2009 r. gruntownej modernizacji popularny „Kocioł Czarownic” ma spełniać wymogi organizacyjne lekkoatletycznych mistrzostw świata oraz standardy stawiane przez UEFA dla obiektów klasy „elite”. Poza zadaszeniem i wymianą krzesełek stadion zyska m.in. nowe oświetlenie o mocy 2 tys. luksów oraz system monitoringu, który wyeliminuje anonimowość kibiców. Na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 55 tys. widzów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Owocudo, 2011-11-15 23:14:44

    bedziemy wyczekiwać z niecierpliwością finału tej sprawy.
  • Bata-her, 2011-11-15 20:42:35

    Byłem na pierwszym piętrze.Jest tam cicho i nikogo nie ma. Tak pracują TE pierony !