PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu rusza przebudowa Przejścia Świdnickiego

  • PAP    14 stycznia 2015 - 15:58
We Wrocławiu rusza przebudowa Przejścia Świdnickiego
fot. wroclaw.pl

We Wrocławiu rozpoczyna się przebudowa Przejścia Świdnickiego, najbardziej znanego w mieście przejścia podziemnego dla pieszych. Po przebudowie powstanie tam galeria, w której od 2016 r. będą prezentowane dzieła sztuki.
Położone w okolicach wrocławskiego rynku Przejście Świdnickie umożliwia przechodniom przejście pod ul. Kazimierza Wielkiego. Prace związane z jego przebudową rozpoczną się w nocy z piątku na sobotę i potrwają do końca 2015 r. - poinformowała w środę PAP Małgorzata Szafran z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Po przebudowie wrocławianie będą mogli przechodzić przez ul. Kaźmierza Wielkiego zarówno dołem, jak i górą. Do tej pory było to jedynie przejście podziemne. Przejście podziemny tunelem zostanie zwężone do czterech metrów. W uzyskanej w ten sposób przestrzeni powstanie galeria sztuki, która będzie obejmować 250 m kw. powierzchni wystawienniczej.

Prezentacja dzieł sztuki w przestrzeni najbardziej rozpoznawalnego we Wrocławiu przejścia podziemnego to jeden z elementów programu artystycznego przygotowywanego z okazji objęcia przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r.

Tuż przy Przejściu Świdnickim prowadzony jest remont budynku, w którym mieścił się kiedyś Bar Barbara - jedno z najbardziej znanych miejsc spotkań wrocławian w czasach PRL. Po remoncie w tym budynku ma mieścić się siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016 - instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie Wrocławia do sprawowania tytułu ESK.

Koszt przebudowy Przejścia Świdnickiego to 13 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • wrocławski kierowca, 2015-01-15 11:44:56

    Kompletny idiotyzm, ta inwestycja to całkowicie zbędne wydawanie pieniędzy i utrudnianie życia mieszkańcom. Kolejne fontanny i fajerwerki. Po mieście i tak nie da się jeździć. Kolejne przejście dla pieszych tylko zwiększy korki. Nie ma żadnego lewoskrętu od wjazdu do miasta od północy WZką aż do Pla...cu Dominikańskiego i Jana Pawła II - Podwalem, trzeba jeżdzić w kółko i tak tworzą się gigantyczne korki (jak np. przy zwężeniu do jednego pasa na JP 2 przy zjeździe w Podwale pod Akademią Muzyczną. Ale Dutkiewicz swoim kolejnym autkiem kupionym za nasze pieniądze może sobie jeździć wszędzie, nieprawdaż?...  rozwiń
  • Aktywna Mobilność, 2015-01-15 08:59:13

    Głównym wyzwaniem związanym z realizacją tego projektu jest stworzenie możliwości bezpiecznego przechodzenia pieszych i ruchu rowerzystów przez ulicę Kazimierza Wielkiego na poziomie jezdni, a także odpowiednie uspokojenie ruchu kołowego w tym rejonie.