"Wenecja Sądecka" odzyska dawną świetność

Nowy Sącz zyska nowe tereny do uprawiania sportu, rekreacji i rozrywki, które powstaną przy prawobrzeżnym odcinku rzeki Dunajec zwanym dawniej "Wenecją Sądecką" oraz w Parku Strzeleckim. Władze miasta podpisały umowę na projekt rewitalizacji tego obszaru.
"Wenecja Sądecka" odzyska dawną świetność
wizualizacja - www.nowysacz.pl

"To bardzo ważny moment dla naszego miasta i historyczne wydarzenie, które zmieni jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Nowym Sączu w centrum sportu, rekreacji i rozrywki" - ocenił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Całościowy projekt obejmuje rewitalizację Parku Strzeleckiego wraz z przyległościami oraz przywrócenie świetności "Sądeckiej Wenecji".

Powstać tam mają amfiteatr, budynek centrum inicjatyw społecznych, place zabaw, boiska, lodowiska, korty tenisowe, a także tor kajakowy wraz z terenem do rekreacji wodnej. Na razie nie są znane dokładne koszty tego przedsięwzięcia.

"Wenecja Sądecka" to ośrodek wioślarski i przystań kajakowa na prawym brzegu Dunajca zbudowane w 1912 r. przez członków Towarzystwa Wioślarskiego. Było to popularne miejsce wypoczynku sądeczan, którzy korzystali ze spacerowej alei, grali w siatkówkę i kręgle, wypożyczali łódki, którymi pływano Dunajcem m.in. do Rożnowa i Czchowa. Organizowano tu festyny i rauty, a w altanie koncertowała orkiestra.

Pierwsze zawody w kajakarstwie i wioślarstwie, w pływaniu i piłce wodnej zorganizowano w 1913 r. Do celów szkoleniowych wykorzystywano dwa stawy (zimą zamieniane na ślizgawki), organizując na nich i na Dunajcu zawody pływackie i kajakowe. Śmiałkowie skakali do wody z trzypiętrowej trampoliny.

W lipcu 1934 r. obiekty "Wenecji" zostały poważnie zniszczone przez wielką powódź, działacze Towarzystwa odbudowali je społecznym wysiłkiem. Ostateczne ich zniszczenie przyniosła II wojna światowa

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zauważone w założeniach błędy techniczne powodują, że projekt „Wenecji” winien zostać ponownie przeanalizowany w zakresie założeń techniczno – ekonomicznych. W szczególności rozwiązań technicznych budowli zlokalizowanych w międzywalu.
Kilka dokonanych prostych obliczeń danych z założeń do wiz
...ualizacji, zauważone nieścisłości oraz brak odniesienia do istotnych zagadnień mających wpływ na rozwiązania techniczne wykazuje, że część opisowa przedstawiona przez architekta z Rudy Śląskiej [WIZUALIZACJA] nie spełnia narzuconych przez Inwestora wymogów, a wręcz niektóre podawane rozwiązania techniczne są niebezpieczne dla infrastruktury, użytkowników i przewidzianych do projektowania budowli. Obecnie na etapie opracowywania dokumentacji budowlanej nie wydaje się aby te korekty rozwiązań technicznych zostały nawet w niewielkim stopniu naniesione, powodowałoby to zmianę wyglądu projektowanych budowli i ostatecznie nie miałoby nic wspólnego z wizualizacją. Brak takich korekt najprawdopodobniej stworzy w krótszym i dłuższym czasie niebezpieczeństwo dla środowiska i społeczności terenów przyległych.
Apel do Pana prezydenta miasta Nowego Sącza – zrezygnuj pan z budowli w międzywalu wg przedstawianych grożnej wersji.
rozwiń

nowosądeczanin, 2015-06-17 16:20:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE