PARTNER PORTALU
  • BGK

"Wenecja Sądecka" odzyska dawną świetność

  • pap    31 stycznia 2015 - 11:01
"Wenecja Sądecka" odzyska dawną świetność

wizualizacja - www.nowysacz.pl

Nowy Sącz zyska nowe tereny do uprawiania sportu, rekreacji i rozrywki, które powstaną przy prawobrzeżnym odcinku rzeki Dunajec zwanym dawniej "Wenecją Sądecką" oraz w Parku Strzeleckim. Władze miasta podpisały umowę na projekt rewitalizacji tego obszaru.
"To bardzo ważny moment dla naszego miasta i historyczne wydarzenie, które zmieni jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Nowym Sączu w centrum sportu, rekreacji i rozrywki" - ocenił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Całościowy projekt obejmuje rewitalizację Parku Strzeleckiego wraz z przyległościami oraz przywrócenie świetności "Sądeckiej Wenecji".

Powstać tam mają amfiteatr, budynek centrum inicjatyw społecznych, place zabaw, boiska, lodowiska, korty tenisowe, a także tor kajakowy wraz z terenem do rekreacji wodnej. Na razie nie są znane dokładne koszty tego przedsięwzięcia.

"Wenecja Sądecka" to ośrodek wioślarski i przystań kajakowa na prawym brzegu Dunajca zbudowane w 1912 r. przez członków Towarzystwa Wioślarskiego. Było to popularne miejsce wypoczynku sądeczan, którzy korzystali ze spacerowej alei, grali w siatkówkę i kręgle, wypożyczali łódki, którymi pływano Dunajcem m.in. do Rożnowa i Czchowa. Organizowano tu festyny i rauty, a w altanie koncertowała orkiestra.

Pierwsze zawody w kajakarstwie i wioślarstwie, w pływaniu i piłce wodnej zorganizowano w 1913 r. Do celów szkoleniowych wykorzystywano dwa stawy (zimą zamieniane na ślizgawki), organizując na nich i na Dunajcu zawody pływackie i kajakowe. Śmiałkowie skakali do wody z trzypiętrowej trampoliny.

W lipcu 1934 r. obiekty "Wenecji" zostały poważnie zniszczone przez wielką powódź, działacze Towarzystwa odbudowali je społecznym wysiłkiem. Ostateczne ich zniszczenie przyniosła II wojna światowa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • nowosądeczanin, 2015-06-17 16:20:00

    Zauważone w założeniach błędy techniczne powodują, że projekt „Wenecji” winien zostać ponownie przeanalizowany w zakresie założeń techniczno – ekonomicznych. W szczególności rozwiązań technicznych budowli zlokalizowanych w międzywalu. Kilka dokonanych prostych obliczeń danych z założeń do wizualiza...cji, zauważone nieścisłości oraz brak odniesienia do istotnych zagadnień mających wpływ na rozwiązania techniczne wykazuje, że część opisowa przedstawiona przez architekta z Rudy Śląskiej [WIZUALIZACJA] nie spełnia narzuconych przez Inwestora wymogów, a wręcz niektóre podawane rozwiązania techniczne są niebezpieczne dla infrastruktury, użytkowników i przewidzianych do projektowania budowli. Obecnie na etapie opracowywania dokumentacji budowlanej nie wydaje się aby te korekty rozwiązań technicznych zostały nawet w niewielkim stopniu naniesione, powodowałoby to zmianę wyglądu projektowanych budowli i ostatecznie nie miałoby nic wspólnego z wizualizacją. Brak takich korekt najprawdopodobniej stworzy w krótszym i dłuższym czasie niebezpieczeństwo dla środowiska i społeczności terenów przyległych. Apel do Pana prezydenta miasta Nowego Sącza – zrezygnuj pan z budowli w międzywalu wg przedstawianych grożnej wersji.  rozwiń