PARTNER PORTALU
  • BGK

Węzeł nad obwodnicą północną Opola otwarty

  • PAP    14 sierpnia 2014 - 17:25
Węzeł nad obwodnicą północną Opola otwarty

Otwarto węzeł na skrzyżowaniu obwodnicy północnej Opola z ul. Sobieskiego. Wybudowanie m.in. trzech rond, wiaduktu nad obwodnicą oraz przejścia dla pieszych i rowerzystów kosztowało 34,6 mln zł. Trasa jest przejezdna już od połowy lipca.
W ramach inwestycji wykonawca - firma Skanska, działająca na zlecenie opolskiego urzędu miasta - przebudowała też sieć wodociągową i gazową, zbudowała przepusty, ekrany akustyczne oraz oświetlenie uliczne. Prace trwały 18 miesięcy.

Wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg (MZD) w Opolu Piotr Rybczyński wyjaśnił, że na inwestycję tę pozyskano pieniądze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego - ok. 13 mln zł - oraz środki z resortu infrastruktury - 11 mln zł. "Obiekt jest bardzo rozległy, więc same wykupy gruntów kosztowały około 7 mln zł" - zaznaczył.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński podkreślił, że nowy węzeł ma ogromne znaczenie dla miasta i nie tylko - rozładowuje tworzące się korki na ul. Budowlanych i Sobieskiego w Opolu oraz udrażnia ruch na samej obwodnicy północnej miasta, która stanowi fragment trzech dróg krajowych - nr 45, 46 i 94. "Jest też bez wątpienia zbawiennym wręcz rozwiązaniem jeśli chodzi o ruch i przejazd do rozbudowywanej właśnie Elektrowni Opole" - dodał.

Czytaj też: Zamknięta obwodnica północna Opola

Prezydent Opola zaznaczył, że węzeł na skrzyżowaniu obwodnicy północnej z ul. Sobieskiego jest pierwszym z tych, które mają powstać w stolicy województwa przy obwodnicy.

"Mamy ambitne zamiary, by niebawem rozpocząć trzy inwestycje w ciągu obwodnicy północnej" - mówił Zembaczyński. Tłumaczył, że mają to być węzły: na skrzyżowaniu z planowaną obwodnicą południową na wysokości Centrum Wystawienniczo-Kongresowego; estakada nad rondem przy jednym z marketów na skrzyżowaniu z ul. Partyzancką oraz prawdopodobnie także węzeł w rejonie ulicy Witosa. Budowa tego ostatniego zależy od wejścia tam potencjalnego inwestora, marketu z wyposażeniem wnętrz.

Wagę inwestycji podkreślał również obecny na otwarciu węzła wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś. "To bardzo funkcjonalny obiekt i dobry przykład efektywnego wykorzystania unijnych pieniędzy" - przekonywał.

W czwartek prezydent Opola odebrał z rąk Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego Krystiana Walkowiaka wydane formalnie w środę pozwolenia na użytkowanie wszystkich wybudowanych elementów węzła przy ul. Sobieskiego.

Firma Skanska wykonuje m.in. obiekty drogowe, mostowe, kolejowe; jest częścią Grupy Skanska, zatrudniającej 52 tys. osób w Europie, USA i Ameryce Łacińskiej. Wśród najważniejszych realizacji firmy w Polsce znalazły się Złote Tarasy w Warszawie, północy odcinek autostrady A1 czy most Milenijny we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.