PARTNER PORTALU
  • BGK

WFOŚiGW da na zbiornik przeciwpowodziowy

  • AW/www.wfosigw.katowice.pl    7 stycznia 2011 - 11:01
WFOŚiGW da na zbiornik przeciwpowodziowy

Do 2015 roku ma powstać zbiornik o pojemności 185 mln metrów sześciennych w Raciborzu Dolnym.Będzie to możliwe dzięki dofinasowaniu jakie Rada Nadzorcza WFOŚiGW w Katowicach przyznała Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Budowa zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu to jedna z największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce, mająca na celu zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Odry od Raciborza po Wrocław. To własnie fale powodziowe Odry i Nysy Łużyckiej  były przyczyną zniszczeń w czasie wielkiej powodzi w 1997 r.

Nowy zbiornik zlokalizowany będzie na terenach dwóch powiatów - raciborskiego(gminy: Krzyżanowice, Kornowac), wodzisławskiego (gminy: Lubomia i Gorzyce) oraz częściowo miasta Racibórz, gdzie powstanie zapora czołowa a także główne budowle hydrotechniczne. Koszty inwestycji oszacowano na ponad półtora miliarda złotych, które pokryte zostaną ze środków Banku Światowego, Budżetu Państwa oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dotacja z WFOŚiGW w Katowicach do kwoty 11,5 mln. zł.przeznaczone zostaną na sfinansowanie dokumentacji niezbędnej do otrzymania decyzji środowiskowej oraz badania model we uaktualniające Studium Wykonalności, a także inne regulacje potrzebne do wydania decyzji o pozwoleniu wodno –prawnym. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie kompletnego wniosku o wydanie decyzji i pozwoleniu na realizację tego projektu . Dopiero po skompletowaniu tych dokumentów związanych z nadzorem i zarządzaniem inwestycją na dobre ruszyć będzie mogła budowa suchego zbiornika Racibórz Dolny – jednego z kluczowych elementów systemu obrony przeciwpowodziowej doliny Odry.

czytaj też:

Przeciwpowodziowa inwestycja w końcu wystartuje?

Jednak zbudują zbiornik Racibórz

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.