PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiadomo, kto wyłoży 180 mln na lotnisko

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Lublin    30 marca 2011 - 10:12
Wiadomo, kto wyłoży 180 mln na lotnisko

Już wiadomo, który bank wyłoży 180 mln zł i pomoże wybudować lotnisko w Świdniku. Odpowiednia umowa na kupno obligacji będzie podpisana w połowie kwietnia.
Głównymi udziałowcami w lotniskowej spółce jest miasto Lublin i samorząd województwa – pisze lubelska „Gazeta Wyborcza”. Cześć potrzebnych pieniędzy jest już zagwarantowana. To dotacje z Unii Europejskiej i wkład własny samorządu.

Jednak żeby dopiąć budżet brakuje jeszcze około 180 mln zł. Dlatego spółka Port Lotniczy Lublin postanowiła wyemitować obligacje lotniska. W zamian spółka otrzyma pieniądze, a po wybudowaniu lotniska będzie sukcesywnie wykupywać obligacje od banku.

Banki chętnie przystają na takie propozycje, bo samorządy są najpewniejszymi płatnikami – w praktyce nie ma możliwości, żeby zbankrutowały. A to właśnie Lublin i województwo będą gwarantem obligacji.

Poszukiwanie odpowiedniego banku trwa od kilku miesięcy. Negocjacje zostały zakończone, ale z podaniem nazwy banku spółka PLL się wstrzymuje.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do ścisłego finału przeszły dwa banki: PEKAO i Bank Gospodarstwa Krajowego. Warunki tego drugiego okazały się lepsze.

Umowa z BGK ma być podpisana 15 kwietnia. Właściwie zostaną podpisane dwie umowy. Pierwsza dotyczy kupna obligacji, druga zabezpieczenia przez samorządy.

Co do warunków umowy między bankiem a spółką, to jest to jeszcze tajne. Wiadomo, że bank BGK otrzyma gwarancje hipoteczne a zabezpieczeniem będą budynki lotniska.

Wiadomo też, jak ryzykiem finansowym dzielą się samorządy. Mimo, że to Lublin jest największym udziałowcem lotniska, to ryzyko bierze na siebie województwo – w stosunku 48 do 52. Choćby dlatego, że miasto wniosło do spółki tereny lotniska trawiastego wartego 24 mln zł – pisze lubelska „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Zbudują nową płytę lotniska

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • lubelak, 2011-03-31 11:52:04

    Budujcie,budujcie tylko miast powiatowyvh w to nie mieszjcie.