PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiadomo kto wyremontuje Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu

  • PAP    15 marca 2013 - 15:27
Wiadomo kto wyremontuje Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wyłoniło wykonawcę remontu Pawilonu Czterech Kopuł, kompleksu budynków powstałych na początku XX w. przy wrocławskiej Hali Stulecia. Po remoncie powstanie tam przestrzeń wystawiennicza dla sztuki współczesnej.
O wyłonieniu wykonawcy prac remontowych poinformowała w piątek PAP rzeczniczka wrocławskiego Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów. Remont wykona firma Budimex S.A., która zaproponowała cenę ponad 75,6 mln zł brutto. Prace w Pawilonie Czterech Kopuł rozpoczną się najpóźniej w maju.

Całkowita wartość projektu to ponad 79 mln zł. W ramach projektu, oprócz remontu, zostanie również zakupione wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności wystawienniczej w obiekcie.

Inwestycję ma wesprzeć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na ten cel przekaże 50 mln zł. Ministerialne fundusze pochodzą ze środków unijnych. Przedsięwzięcie dofinansuje również kwotą 28 mln zł Dolnośląski Urząd Marszałkowski.

Po remoncie, który ma się zakończyć w 2015 r., w Pawilonie Czterech Kopuł będzie ponad 7 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Muzeum Narodowe zamierza tam umieścić kolekcję sztuki współczesnej, która znajduję się w jego zbiorach.

Obecnie sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest prezentowana w galerii na strychu głównego gmachu wrocławskiej placówki. Zwiedzający mogą tam zobaczyć prace m.in. Witkacego, Tadeusza Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, Katarzyny Kozyry i Magdaleny Abakanowicz.

Pawilon Czterech Kopuł wybudowano w latach 1912-1913. Powstał w kompleksie budynków przy wrocławskiej Hali Stulecia. Modernistyczny budynek zaprojektował niemiecki architekt Hans Poelzig. Po II wojnie światowej pomieszczenia Pawilonu Czterech Kopuł były wykorzystywane przez filmowców z Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Obiekt został uznany za Pomnik Historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.