PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiadukt w Solcu Kujawskim gotowy

  • PAP    25 września 2013 - 10:19
Wiadukt w Solcu Kujawskim gotowy

Koncerty, zabawy dla dzieci i fajerwerki uświetniły we wtorek zakończenie w Solcu Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie) budowy nowoczesnego wiaduktu w ciągu magistrali kolejowej Bydgoszcz-Toruń. Warta 24,5 mln zł inwestycja zlikwiduje korki w centrum miasta.
"Otwarcie wiaduktu to pierwsze zakończone przedsięwzięcie BiT City - kompleksowej integracji komunikacyjnej obu stolic województwa, znak, że ze sfery rozmów i projektów przechodzimy do sfery faktów. To także powód do zadowolenia, tym większy, że ten ważny obiekt inżynierski rozwiązuje palące problemy lokalnej społeczności" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Łącząca Toruń z Bydgoszczą linia kolejowa numer 18 przebiega przez samo centrum Solca, dzieląc miasto na pół. Po jednej stronie torów znajduje się prężnie rozwijający się park przemysłowy i osiedla domów mieszkalnych, a po drugiej urzędy, banki i szkoły.

Do niedawna newralgicznym punktem drogowym był szlaban w sąsiedztwie stacji, przed którym ustawiały się długie kolejki samochodów. Czas oczekiwania na przejazd wynosił 15-20 minut, a po zakończeniu trwającej rewitalizacji linii kolejowej i planowanym zwiększeniu liczby połączeń lokalnych na tej trasie, Solcowi groził komunikacyjny paraliż.

"Budowa wiaduktu w ciągu linii kolejowej, pod którym teraz swobodnie odbywać się będzie ruch samochodów i pieszych, to rozwiązanie problemu, który doskwierał mieszkańcom miasta od wielu lat. Radość jest podwójna, gdyż jednocześnie otwieramy rondo imienia naszego byłego burmistrza Antoniego Nawrockiego, który przez lata zabiegał o tę inwestycję" - podkreśliła we wtorek Teresa Substyk, burmistrz Solca Kujawskiego.

Zmarły rok temu Antoni Nawrocki był jednym z najdłużej urzędujących w regionie kujawsko-pomorskim burmistrzów. Urząd sprawował nieprzerwanie przez prawie 30 lat.

Budowa wiaduktu trwała dwa i pół roku i kosztowała 24,5 miliona złotych. W ramach inwestycji rozebrano starą kładkę dla pieszych, zbudowano wiadukt, zmodernizowano układ drogowy w tym rejonie, dobudowano chodnik i ścieżki rowerowe, a cały teren został oświetlony.

Drugim etapem projektu komunikacyjnego, do którego obecnie przygotowują się lokalne władze, będzie budowa nowego dworca kolejowego w Solcu Kujawskim.

BiT City to koordynowane przez samorząd województwa komunikacyjne zintegrowanie obu stolic województwa, Bydgoszczy i Torunia. Przedsięwzięcie obejmuje wiele związanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji - od rewitalizacji linii kolejowej i budowy linii tramwajowej, poprzez zakup nowoczesnego taboru i budowę platform przesiadkowych, po jeden wspólny bilet metropolitalny na pociąg i środki komunikacji publicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.