PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceminister środowiska: trwa napełnianie zbiornika Świnna Poręba

  • pt/pap    23 września 2016 - 16:56
Wiceminister środowiska: trwa napełnianie zbiornika Świnna Poręba
Na dokończenie zbiornika Świnna Poręba w br. trafi ponad 46,53 mln zł, a w przyszłym 6,7 mln zł (fot.wikipedia)

• Trwa napełnianie zbiornika Świnna Poręba na rzece Skawie w Małopolsce.
• W przyszłym roku, o ile warunki hydrologiczne pozwolą, będzie napełniony do normalnego poziomu – powiedział wiceminister środowiska Mariusz Gajda w Sejmie.
Wiceminister w imieniu rządu przedstawił posłom informację o realizacji "Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2015" za rok 2015.

W Programie budowa została podzielona na cztery zadania: stworzenie zbiornika, przebudowę dróg, przebudowę linii kolejowej oraz ochronę zlewni zbiornika.

Jak powiedział Mariusz Gajda, na koniec minionego roku zaawansowanie inwestycji wyniosło 95,5 proc. Pierwsze zadanie zostało zrealizowane w 97,6 proc., a drugie w 89,3 proc. Pozostałe dwa zostały zakończone.

W ub.r. na inwestycję przekazano 80,8 mln zł. 43,1 mln zł przeznaczono na budowę zbiornika, 24,9 mln na przebudowę dróg, 900 tys. na dokończenie przełożenia linii kolejowej, a 11,9 mln zł pozostało jako rezerwa. Dotychczas inwestycja kosztowała już 2,134 mld zł.

Nowa ustawa

Mariusz Gajda przypomniał, że 2015 r. był ostatnim, w którym obowiązywał Program. Zbiornika nie zdołano jednak w tym czasie ukończyć. "Szkoda, że poprzedni rząd nie przedłużył działania Programu, bo bylibyśmy bliżej zakończenia budowy. Na szczęście została przyjęta nowa ustawa" - powiedział.

W lipcu weszła w życie ustawa o dokończeniu budowy zbiornika. Zakłada ona, że w br. na jego budowę trafi ponad 46,53 mln zł, a w przyszłym 6,7 mln zł. Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na ustabilizowanie osuwisk - 25,7 mln zł w ciągu dwóch lat. Przebudowa dróg pochłonie 20,6 mln zł.

Pozostałe 6,93 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje związane ze zbiornikiem, które obejmują m.in. nakłady na rozruch zapory, czaszy zbiornika i elektrowni, rozbiórkę dróg asfaltowych oraz doszczelnienie galerii kontrolno-zastrzykowej podczas piętrzenia wody.

Pieniądze z NFOŚiGW

Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokończenie budowy spocznie na barkach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wiceminister zapewnił, że trwają intensywne prace przy budowie dróg lokalnych. "Pozostaje też kwestia osuwisk" - dodał. Gajda zaznaczył zarazem, że na terenach, które znajdą się pod wodą, wciąż jest jeden zamieszkały dom. Negocjacje na temat przeprowadzki rodziny dobiegają końca. "Do końca września ten problem powinien zostać rozwiązany" - zapewniał w Sejmie wiceminister środowiska.

Wyraził zarazem nadzieję, że w przyszłym roku będzie już można przeciąć wstęgę i formalnie oddać inwestycję do użytku.

Zbiornik Świnna Poręba powstaje w Małopolsce na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły. Będzie miał pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m. Budowa jest najdłużej prowadzoną inwestycją w Polsce. Trwa od 1986 r. Kolejne terminy ukończenia upływały w 1996, 2006, 2010, 2013, 2015 i ub.r.

Zbiornik będzie spełniał funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla m.in. Wadowic i Krakowa, a zarazem rezerwuaru wody do celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim. Przyczynić się ma do rozwoju infrastruktury technicznej i gospodarczej okolicznych terenów. Wokół niego możliwy będzie rozwój usług turystycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.