PARTNER PORTALU
  • BGK

Wicepremier w Łodzi: o autostradzie, rewitalizacji i wystawie Expo

  • PAP / MIW    1 lipca 2016 - 14:57
Wicepremier w Łodzi: o autostradzie, rewitalizacji i wystawie Expo
1 lipca uroczyście otwarto autostradę A1 ze Strykowa do Tuszyna. (Fot. : twitter.com)

• W otwarciu 40-kilometrowego odcinka autostrady A1 od Strykowa do Tuszyna wziął udział wicepremier Piotr Gliński.
• Otwarcie wschodniej obwodnicy Łodzi jest "olbrzymim oddechem" dla miasta, które jest "umęczone niedokończonymi projektami i kosztami polskiej transformacji" - stwierdził Gliński. 
• Na szczęście wiele projektów cywilizacyjnych zbliża się do Łodzi - dodał wicepremier.
- Nowy odcinek autostrady A1 ma ogromne znaczenie dla Łodzi, regionu i całej Polski – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, który 1 lipca wziął udział w otwarciu 40-kilometrowego odcinka autostrady, będącego wschodnią obwodnicą Łodzi, od Strykowa do Tuszyna.

Odcinek, który w godzinach popołudniowych został otwarty dla ruchu, jest kontynuacją budowy drogi, przebiegającej przez Gdańsk, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Gliwice, która ma połączyć wybrzeże z południem Europy.

- Zrealizowano coś, co jest bardzo potrzebne - dla Łodzi, regionu i Polski, bo miejsce, w którym się znajdujemy to serce Polski. Powstała możliwość transportu bezkolizyjnego, nowoczesnego i cywilizowanego w kierunku północ-południe. Chcielibyśmy, aby te ciągi północ-południe były w Polsce bardzo szybko realizowane i kończone - zaznaczył Gliński.

Jak dodał, otwarcie wschodniej obwodnicy Łodzi jest też "olbrzymim oddechem" dla miasta, które jest "umęczone niedokończonymi projektami i kosztami polskiej transformacji".

- Na szczęście wiele projektów cywilizacyjnych zbliża się do Łodzi, będziemy w najbliższym czasie realizować wielki projekt rewitalizacyjny, który - mam nadzieję - zostanie zwieńczony wystawą światową w 2022 r. - podkreślił.

Uroczyste otwarcie odcinka A1, z udziałem wicepremiera Glińskiego, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, przedstawicieli rządu, posłów, senatorów oraz władz lokalnych i regionalnych, odbyło się na terenie MOP Wiśniowa Góra Wschód - jednego z czterech miejsc obsługi podróżnych wybudowanych na nowym odcinku.

O historii budowy tego odcinka A1 i jej parametrach czytaj tutaj.

40-kilometrowy odcinek autostrady biegnie przez powiaty zgierski i łódzki wschodni. Zdaniem ekspertów pozwoli na wyprowadzenie całego ruchu tranzytowego i częściowo lokalnego ruchu ciężkiego z centrum Łodzi, odciąży też całą aglomerację łódzką. Przyjmuje się, że oszczędności czasu przejazdu będą wynosiły, w zależności od pory dnia, od 1,5 do 2,5 godziny.

Nowe połączenie drogowe ma też wpłynąć na jakość życia mieszkańców Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego, Aleksandrowa i Zgierza, prowadząc do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, hałasu i korków. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.