PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej euro na wodociągi

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 czerwca 2010 - 08:56
Więcej euro na wodociągi

Resort rozwoju dołoży samorządom 170 mln euro na gospodarkę wodno-ściekową.
Choć na budowę kanalizacji sanitarnej, wodociągów i oczyszczalni ścieków zarezerwowano w największym programie operacyjnym, jakim jest „Infrastruktura i środowisko”, 2,8 mld euro (10 proc. wartości programu), to rozdysponowano już wszystkie pieniądze dla samorządów, ich związków oraz komunalnych zakładów wodno-kanalizacyjnych – podaje „Rzeczpospolita”.

Obserwując zainteresowanie samorządów tymi dotacjami, resort rozwoju zdecydował jednak o przeznaczeniu dodatkowych 170 mln euro z puli 633 mln euro przyznanych Polsce przez Brukselę za wyższy niż zakładano wzrost PKB w ostatnich latach.

Zgodnie z „Krajowym programem oczyszczania ścieków” zbudowane lub przebudowane mają zostać oczyszczalnie w 318 aglomeracjach. Do tego ma dojść do rozbudowy lub modernizacji 20 tys. km sieci kanalizacji sanitarnej.

Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło zapowiada, że dzięki pieniądzom z programu „Infrastruktura i środowisko” powstaną oczyszczalnie w 180 aglomeracjach. Kolejnych 80 obiektów powstanie dzięki środkom z Funduszu Spójności, a pozostałe zostaną wybudowane z pieniędzy programów regionalnych.

Samorządy nie tylko szybko zabezpieczyły pieniądze na inwestycje, ale też sprawnie je realizują. Wzorem gmina wiejska Biłgoraj. Choć umowę o dofinansowanie podpisano w maju 2009 r., to inwestycja (budowa kanalizacji dla 425 użytkowników) została nie tylko ukończona, ale też rozliczona – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.