PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej na stadion

  • BEZ    8 czerwca 2010 - 14:51
Więcej na stadion

Nie 75, a około 105 mln zł będzie wynosiło dofinansowanie z RPO budowy stadionu miejskiego w Białymstoku.
30 mln zł zarząd województwa przesunął na ten cel z projektu budowy hali widowiskowo-sportowej, który znajduje się na liście rezerwowej projektów kluczowych. Koszt budowy stadionu szacowany jest na 150 mln zł.

Przesunięcie środków odbywa się w ramach 3 osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Według zapewnień prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, to dobra decyzja, która jednocześnie nie oznacza rezygnacji z planów budowy hali sportowej.

Informację o tym przekazali mediom we wtorek samorządowcy: Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański i Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również członkowie zarządu: Bogusław Dębski, Jacek Piorunek i Mieczysław Baszko.

Marszałek Jarosław Dworzański przypomniał, że realizacja budowy stadionu miejskiego jest już zaawansowana. Wydano środki na opracowanie dokumentacji, podpisano też umowę na jego budowę z wykonawcą, który może już wejść na plac budowy.

- Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki temu przesunięciu uda się nam szybciej wydać środki unijne, co pozwoli tym samym na zajęcie korzystniejszej pozycji przy podziale dodatkowych funduszy z Krajowej Rezerwy Wykonania, jakie rozdzieli resort rozwoju regionalnego - powiedział marszałek Dworzański.

Jak wyjaśnił marszałek przesunięcie nie oznacza też, że ogólny poziom dofinansowania dla obu inwestycji realizowanych przez miasto ulegnie zmianie.

Prezydent zapewnił, że miasto nie wycofuje się z powstania hali sportowej. Zdaniem prezydenta halę uda się wybudować do roku 2013.

- Zakładamy najbardziej pesymistyczny scenariusz, w którym sfinansowanie budowy hali - równie potrzebnej całemu regionowi i jego mieszkańcom jak stadion - weźmiemy na siebie. Dzisiejsza decyzja zarządu oznacza, że inwestując w stadion miasto będzie mogło wziąć mniejszy – o te 30 mln złotych kredyt, który będzie można wziąć później – w momencie przystąpienia do realizacji budowy hali - dodał prezydent Truskolaski.

Marszałek Dworzański i prezydent Truskolaski zgodnie podkreślali, że to decyzja korzystna dla obu stron – samorządu województwa i dla miasta.  

Marszałek podkreślił, że zadaniem samorządu województwa jest rozdzielanie środków europejskich w taki sposób, aby wspierać w najkorzystniejszy sposób rozwój całego regionu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.