PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pasażerów w porcie lotniczym

  • PAP    10 stycznia 2011 - 12:44
Więcej pasażerów w porcie lotniczym

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie obsłużył w 2010 roku ponad 2 mln 232 tys. pasażerów, co w porównaniu z rokiem poprzednim stanowi wzrost o 16,8 proc..
Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu gdańskiego lotniska, Adam Skonieczny poinformował, że w ub. roku także w zakresie przewozów cargo odnotowano wzrost o prawie 12 proc.; na lotnisku przeładowano prawie 4 tys. 500 ton ładunków.

Jego zdaniem, wzrost liczby pasażerów jest efektem przede wszystkim uruchamiania nowych bezpośrednich połączeń z Gdańska do innych portów oraz wzrostu gospodarczego. Uważa, że w najbliższych kilku latach liczba pasażerów obsługiwanych przez port będzie rosła. "Współczynnik mobilności Polaków jest ciągle prawie dwukrotnie niższy niż mieszkańców Europy zachodniej, ale od kilku lat obserwujemy wzrost liczby osób korzystających z samolotów" - zaznaczył.

Skonieczny poinformował, że przy uwzględnieniu zapowiedzianych nowych połączeń, od kwietnia z Gdańska będzie można dolecieć do 41 portów. Pod koniec marca mają być uruchomione połączenia m.in. do Helsinek, Stavanger i Goeteborga. Z gdańskiego portu korzysta 9 przewoźników.

W minionym roku w porcie prowadzono inwestycje. Najważniejszych z nich to budowy: nowego terminala pasażerskiego, płyty postojowej dla samolotów, drogi kołowania, stanowiska do odladzania samolotów. W minionym roku zmodernizowano m.in. system energetyczny lotniska, zakupiono system monitoringu hałasu oraz najnowocześniejszy i jedyny w Polsce pojazd ratowniczo-gaśniczy o napędzie 8x8.

Dzięki realizacji w latach 2009-2015 największego w historii lotniska programu inwestycyjnego o wartości prawie 500 mln zł, gdański port będzie mógł obsługiwać 5 mln pasażerów rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. Godzinowa operacyjna przepustowość portu wzrośnie z obecnych 12 do 30 operacji lotniskowych (startów i lądowań).

Port realizuje program inwestycyjny m.in. dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łącznie z funduszy Unii Europejskiej lotnisko otrzymało ponad 178,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.