PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy na obwodnicę Radomia

  • PAP    22 grudnia 2011 - 19:16
Więcej pieniędzy na obwodnicę Radomia

Zarząd województwa mazowieckiego zdecydował w czwartek o zwiększeniu do 72 mln unijnego dofinansowania budowy południowej obwodnicy Radomia - poinformował wicemarszałek woj. mazowieckiego Leszek Ruszczyk.
Unijna pomoc została przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W ub. roku na budowę obwodnicy Radom zarezerwował blisko 42 mln zł. W czwartek zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania do tego projektu o kolejne 30 mln zł. Całość kosztów inwestycji oszacowano na 187 mln zł.

Do końca tego roku ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę obwodnicy. Zgłosiło się 15 firm; najtańsza oferta opiewa na 154 mln zł, a najdroższa na 254 mln zł.

Obwodnica ma mieć długość ponad 11 km, z czego 8 km - na terenie gminy Radom (zabierz głos/oceń prezydenta), a przeszło 3 km - na obszarze sąsiedniej gminy Kowala. Dodatkowo zaprojektowano ponad 2 km dróg dojazdowych i lokalnych na terenach przyległych do trasy. Powstaną też chodniki o łącznej długości ponad 8,5 km i ponad 10 km ścieżki rowerowej. Wybudowane będą także ekrany akustyczne oraz przejścia dla zwierząt.

Obwodnica będzie mieć jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu po 2,5 metra szerokości.

Trasa połączy ruch miejski z planowanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad drogami krajowymi S-7 i S-12.

Budowa nowej drogi ma na celu skierowanie na obwodnicę ruchu samochodów ciężarowych z trasy nr 7 (Kraków - Radom - Warszawa) oraz trasy na linii Dorohusk - Lublin - Radom - Piotrków Trybunalski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.