PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy na prywatne kamienice

  • PAP    15 lipca 2010 - 17:20

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zdecydował, że pieniądze na odnowę zabytków będą rozdzielane na takich samych zasadach dla wszystkich właścicieli i użytkowników tych obiektów.
Jak zaznaczył w czwartek dyrektor Komitetu, Maciej Wilamowski, ta najpoważniejsza po 1989 roku zmiana w zasadach dysponowania przez Komitet środkami na odnowę zabytków Krakowa będzie korzystna przede wszystkim dla prywatnych właścicieli zabytkowych kamienic.

- Oznacza to, że szerszy niż dotąd strumień środków z Narodowego Funduszu zostanie spożytkowany na odnowę i konserwację kamienic prywatnych na terenie Krakowa - poinformował Wilamowski.

Według niego, główną przesłanką do zmiany zasad było to, że w Krakowie coraz bardziej staje się widoczny kontrast między pieczołowicie odnowionymi zabytkami sakralnymi, obiektami uniwersyteckimi, muzeami, a tłem, które stanowią dla nich setki zabytkowych kamienic.

- Traktujemy Kraków jako całość. Tymczasem w rękach prywatnych znajdują się setki wymagających remontu kamienic, których stan i estetyka jest ogromnie ważna dla wizerunku miasta - zaznaczył dyrektor Komitetu.

Do tej pory inwestorzy prywatni mogli starać się o dofinansowanie zwrotne i byli zobowiązani do zabezpieczenia go na hipotece nieruchomości. To znacznie ograniczało możliwości wykorzystywania dotacji udzielanych przez Komitet na remonty kamienic prywatnych. - Zainteresowanie było nikłe - przyznaje dyrektor Wilamowski.

Komitet przypomina, że wszyscy właściciele zabytków w Krakowie chcący otrzymać dotacje w roku 2011 muszą wystąpić do Komitetu z wnioskiem o dotację do 30 września 2010.

Według danych Komitetu, w Krakowie znajduje się około 1,1 tysiąca obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Do tej pory Komitet dofinansował remonty i konserwacje 300-400 z nich.

W tym roku Komitet dysponuje kwotą prawie 43 mln zł na odnowę zabytków Krakowa. Pozwoli to na przeprowadzenie remontów i konserwacji blisko 130 obiektów. Pieniądze te pochodzą z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, finansowanego prawie w całości z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.