PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej terenów stref ekonomicznych w Opolskiem

  • PAP/JL    4 stycznia 2016 - 08:02
Więcej terenów stref ekonomicznych w Opolskiem
W 2016 r. na początek ma być włączonych kolejne ponad 156 ha do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fot. Premier.gov.pl

O ok. 190 ha powiększą się tereny specjalnych stref ekonomicznych – Wałbrzyskiej i Katowickiej – w woj. opolskim.
W 2016 r. na początek ma być włączonych kolejne ponad 156 ha do WSSE oraz ponad 31 ha do KSSE. Mają to być tereny położone np. w Oleśnie (ponad 31 ha), Otmuchowie (ok. 33 ha), Brzegu (łącznie ok. 59 ha) czy Opolu (ok. 36 ha).

Czytaj też: Specjalne strefy ekonomiczne są już trzy razy większe niż 11 lat temu. Polski kapitał wciąż w mniejszości?

Tereny na Opolszczyźnie, o których włączenie zabiegają Katowicka i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, zaproponowany gminy, w których znajdują się te grunty.

Stało się to m.in. po kampanii informacyjnej samorządu woj. opolskiego dotyczącej możliwości wniesienia nowych terenów do stref. Podkreślił, że tereny w strefach ekonomicznych są i zawsze pewnie będą interesujące dla inwestorów oraz dla samorządów. Dla gmin, powiatów i województw w dłuższej perspektywie wiążą się one bowiem z wpływami do budżetów z podatków i opłat.

Zaproponowane strefom do włączenia w sumie ok. 190 ha w woj. opolskim to tereny, którymi już w dużym stopniu interesują się inwestorzy, albo takie, które wnoszone są już pod konkretnego inwestora chcącego tam budować lub rozbudowywać swoje zakłady.

Tak jest np. z terenami, które mają być włączone do KSSE w gm. Olesno. Zostały ona całkowicie uzbrojone m.in. z wykorzystaniem funduszy unijnych i są już inwestorzy, którzy wykazują nimi duże zainteresowanie.

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki informuje, że gminie bardzo zależy na możliwie szybkim włączeniu ponad 30 ha do KSSE, bo są już inwestorzy zainteresowani tymi terenami. Ponad 20 ha interesuje – jak podał – mającą siedzibę w pobliskiej Praszce (Opolskie) amerykańską firmę Neapco. To działające w branży motoryzacyjnej przedsiębiorstwo, zatrudniające ponad 900 osób.

– To jedno z kryteriów, które Amerykanie podają jako istotne, aby teren, który ich interesuje, znajdował się w strefie ekonomicznej – zaznacza burmistrz Lewicki.

W woj. opolskim deklaracje inwestycji – nie tylko na terenach SSE –złożyło łącznie w ub.r. 13 podmiotów reprezentujących głównie kapitał polski i niemiecki.

Wśród nich była np. niemiecka firma z branży motoryzacyjnej Mubea Automotive Poland (gm. Ujazd) czy planująca reinwestycję, produkująca części elektroniczne Diehl Controls w gm. Namysłów (Opolskie). W sumie wszystkie inwestycje 2015 r. mają dać 2,3 tys. miejsc pracy na Opolszczyźnie, a szacowane nakłady inwestycje powinny przekroczyć 2 mld zł.

12 z tych firm zadeklarowało inwestycje na obszarach SSE. Największym zainteresowaniem inwestorów w opolskim cieszą się tereny WSSE.

Ogółem w woj. opolskim jest obecnie 1156 ha terenów podlegających trzem specjalnym strefom ekonomicznym (SSE): Wałbrzyskiej (ma ponad 687 ha w opolskim), Katowickiej (ponad 452 ha na Opolszczyźnie) i Starachowickiej (niespełna 17 ha w opolskim).

Do początku grudnia 32 proc. tych terenów było zajętych. Na terenach zajętych pozwolenie na działanie w SSE na obszarze woj. opolskiego uzyskało 45 firm.

Od początku 2015 r. takie pozwolenia otrzymały np. wspomniana Mubea Automotive Poland, która do 2020 r. ma utworzyć 350 miejsc pracy w Ujeździe (Opolskie), Beth Polska inwestująca w Oleśnie, czy BIG Pierogi inwestujące w Opolu.

Wkrótce pierwszego inwestora strefowego należy się spodziewać w gminach takich jak Nysa, Grodków, Krapkowice, a kolejnych w Skarbimierzu czy Opolu.

Ogółem deklarowana liczba miejsc pracy, jaka zostanie utworzona w granicach woj. opolskiego w firmach działających w SSE, to ok. 9,4 tys., a deklarowane nakłady inwestycyjne to ok. 4 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.